Bývalý člen ODS Jiří Hos, obžalovaný z korupce v kauze Stoka; Foto: Profil J. Hose na sociální síti

Bývalý člen ODS Jiří Hos, obžalovaný z korupce v kauze Stoka; Foto: Profil J. Hose na sociální síti

Domácí

ODS VE STOCE: Vedení bylo nuceno zrušit buňku Brno-sever. Kvůli korupci

Vedení ODS ve středu zrušilo buňku v druhé největší brněnské městské části Brno-sever. Organizaci vedl politik Jiří Hos obžalovaný v kauze Stoka z manipulací zakázek. Výkonná rada ODS ho pak vyloučila pro poškozování dobrého jména strany. Uvádí se to v článku na serveru Aktuality (viz ZDE).

Vyloučení inicioval Don Pablo

Kroky přitom inicioval šéf jihomoravské ODS a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek, známý v Brně pod přezdívkou Don Pablo kvůli jeho pochybným kontaktům a způsobu řízení brněnské organizace, který je sám paradoxně policií prověřovaný kvůli možné korupci ve stejné kauze.

Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Zrušená buňka měla zhruba devadesát členů, kteří plnili kandidátku v druhé největší městské části. Důvodem zrušení buňky bylo, že se do jejího vedení v lednu vrátil podnikatel a někdejší vlivný člen ODS Jiří Hos. Ten se zároveň u soudu brání obžalobě z manipulace zakázek v kauze Stoka. ODS přitom o Hosovi ještě loni na podzim tvrdila, že už členem strany není.

Milion na úplatcích pro Hose

Hosovi žalobce Radek Mezlík v kauze Stoka navrhl devět let vězení. Ve věci jde o stamilionové manipulace zakázek na radnici Brno-střed. “Je usvědčován jedním spolupracujícím obviněným, který uvedl, že na ovlivňování několika zakázek se podílel také Hos,” dodal Mezlík. Proti Hosovi vypovídal podnikatel Pavel Ovčarčin, podle kterého Hos na systému manipulace zakázek v Brně také vydělával. Podle obžaloby měl z úplatků získat téměř milion korun. Hos na rozdíl od některých spoluobviněných u soudu popřel, že by se čehokoliv nezákonného účastnil. “V žádné organizované skupině jsem nikdy nebyl, žádné veřejné zakázky jsem nemanipuloval,” tvrdil u soudu Hos.

Zpracoval Rudolf Hruboň