Ilustrační foto: Repro YouTube ODS

Ilustrační foto: Repro YouTube ODS

Domácí

ODS: Strana podváděla při předvolební kampani, hrozí jí až půlmilionová pokuta

ODS špatně vykázala část nákladů kampaně do sněmovních voleb v roce 2017. V účetnictví jí chybělo 2.250.000 korun. Vyplývá to z kontrolního protokolu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Uvedl to ve svém článku server iROZHLAS (viz ZDE).

Celkem 12 nedostatků

Celkem kontroloři u ODS zjistili 12 nedostatků. V závěrečném účtu za sněmovní volby ODS chyběly například faktury za poradenské, fotografické nebo PR služby, pronájem stanu či propagační předměty. Strana také včas nepřevedla nevyužité peníze z volebního účtu. Podrobnosti dodává člen dohledového úřadu Jan Outlý: “V účetnictví strana všechny tyto věci sice uvedeny měla, ale o volební kampani se vede účetnictví zvlášť. V některých případech ODS ty věci zaevidovala do běžných výdajů strany, do provozního účetnictví, ale ne do volebního.“ ODS hrozí pokuta až 500 tisíc korun. Podle mluvčí dohledového úřadu Lindy Hrubešové ODS nepodala žádné námitky.

‚Neúmyslná pochybení‘

Podle člena předsednictva ODS Zbyňka Stanjury strana výsledky kontroly nerozporovala, čímž nepřímo přiznal pochybení, která zjistil dohledový úřad. „Protokol jsme plně akceptovali, závěry převedeme do interní metodiky, abychom se příště těm neúmyslným pochybením vyhnuli. Teď už víme, jak takový zákon aplikovat, snažil se novináře přesvědčit Stanjura, který taky předpokládá, že ODS by zaplatila i případnou pokutu.

Rudolf Hruboň