Poslanec za ODS Marek Benda; Reprofoto: YouTube.com

Poslanec za ODS Marek Benda; Reprofoto: YouTube.com

Domácí

ODS CHCE SNÍŽIT ZDANĚNÍ LOTERIÍ. Stát by tím přišel o miliardy

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda se pokouší do rozpočtu na příští rok propašovat novelu zákona o daních z příjmů, která by snižovala daň z loterií z nynějších 35% na 23%. Opozice i mnozí koaliční politici s tím ale nesouhlasí.

Jedná se o Sazku

Zvýšení sazby daně z loterií schválila Sněmovna v prosinci 2019. Byl to pozměňovací návrh tehdejšího poslance ČSSD Ondřeje Veselého. Veselý později řekl, že jeho návrh měl za cíl zdanit stamilionové zisky dolarového miliardáře. Nikoho přitom nejmenoval. Loterie provozuje především společnost Sazka, stoprocentním vlastníkem její mateřské firmy Sazka Group se v roce 2019 stala společnost KKCG miliardáře Karla Komárka. Podle propočtů ministerstva financí by loterijní společnost Sazka při snížení sazby ročně na daních ušetřila kolem miliardy korun, uvedly Hospodářské noviny. Podle deníku by 700 milionů chybělo ve státním rozpočtu, zbytek v pokladnách měst a krajů.

Mnozí jsou proti

Předseda lidovců Výborný ČTK řekl, že se o návrhu dozvěděl až chvíli předtím, než ho Benda podal. „Za KDU-ČSL obecně říkám, že v situaci, kdy hledáme každý milion v rámci rozpočtu, tak nepovažujeme za šťastné navrhovat jakékoli restrikce na příjmové straně státního rozpočtu v tuto chvíli,“ řekl. Předseda klubu Pirátů Michálek se nedomnívá, že je vhodná doba na to, aby stát s obrovským strukturálním deficitem posílal stovky milionů korun hazardu. Navíc podle koaliční dohody měly návrhy na změny daní přijít až příští rok. „Nemyslím si, že to letos projde. Příští rok to probereme a dílčí snížení sazby u loterií bych podpořil, aby byly sazby vyvážené v různých kategoriích podle společenské škodlivosti, ale ne tak razantně a určitě ne teď,“ sdělil Michálek ČTK.

Miliardy ročně

K dopadům na státní rozpočet Benda tvrdil, že výběr daně z loterií by sice klesl, ale částečně by ho prý vyrovnala vyšší daň z příjmů provozovatelů, protože by se zvýšil její základ. Zdanění hazardu upravuje zákon z roku 2016. V letech 2019 a 2020 získal státní rozpočet ze zdanění hazardu kolem pěti miliard korun ročně. Loni získal stát na daních z hazardu téměř 6,1 miliardy. Daň se ve stanoveném poměru rozděluje mezi státní rozpočet a obce. Daň z hazardních her spravuje Specializovaný finanční úřad. Zda zákony splnily svůj účel a daří se vybírat daně z hazardu, prověřuje letos Nejvyšší kontrolní úřad.

Zpracoval Rudolf Hruboň