Alexandr Vondra; Foto: Elekes Andor / Wikimedia Commons

Alexandr Vondra; Foto: Elekes Andor / Wikimedia Commons

Domácí

ODS: Alexandr “PromoPro” Vondra opět ve vedení aneb návrat starých pořádků

V rámci proběhlého kongresu ODS, který místy připomínal frašku, došlo mimo jiné i k dalšímu návratu exponentů starých kmotrovských struktur do vedení strany, když byl jako místopředseda zvolen kontroverzní Alexandr Vondra, nechvalně známý z aféry PromoPro.

“Očištěná ODS”? Ani náhodou

Občanští demokraté se snaží od svého pádu v roce 2013 získávat opět důvěru voličů hlavně tím, že se prezentují jako strana “očištěná” od vlivu kmotrů a všech jejich členů, kteří byli spojeni s jakýmikoliv skandály. Někteří voliči jim to začínají věřit, i když je zde více náznaků, že kontroverzní lidé ve straně stále jsou a ovlivňují ze zákulisí její politiku – viz například náš článek o schůzce primátora Mladé Boleslavi za ODS Raduana Nwelatiho s jedním z nejznámějších českých kmotrů Ivo Rittigem (viz ZDE). Zvolení zkompromitovaného Alexandra Vondry do vedení ODS tak jen dále prohlubuje oprávněné pochyby o upřímnosti snah občanských demokratů o jejich očistu.

Kauza PromoPro

V lednu 2011 zveřejnilo ministerstvo financí, že má podezření, že se při zakázkách spojených s přípravou českého předsednictví v Radě EU ztrácely peníze, minimálně 500 milionů korun. Společností, která měla peníze neoprávněně získat, měla být společnost ProMoPro, která zajišťovala audiovizuální služby. Faktická zodpovědnost není jasně určená, ale z pozice místopředsedy vlády pro evropské záležitosti, kterým v té době byl, měl hospodaření v této souvislosti na starosti Alexandr Vondra. Ten však jakékoli své pochybení odmítal i po vytrvalém tlaku koaličních partnerů.

Trestní oznámení

16. března 2011 bylo v této věci podáno trestní oznámení na neznámého pachatele. Některá média spekulovala, že původní kontrola, která kauzu odstartovala, byla pomsta Miroslava Kalouska za Vondrovo rozkrývání korupčních kauz na ministerstvu obrany. V červnu 2015 soud uložil trest sedmi jednatelům firem, které se na zakázce podílely, včetně společnosti ProMoPro, tři obviněné úředníky zprostil viny. Stát vyčíslil vzniklou škodu na 938 milionů korun, v řízení byla prokázána částka nejméně 327,5 milionu za činnosti, které nebyly provedeny nebo se zakázkou nesouvisely. Vondrovi se podařilo se své zodpovědnosti zbavit a v kauze vystupoval pouze jako svědek.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň