Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zahraniční

ODHALENÍ: Vraždu Chášukdžího schválil saudský korunní princ, přiznali Američané

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího, který byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Uvedla to agentura ČTK (viz ZDE).

Přiznání po více než 2 letech

K takovému závěru podle čerstvě zveřejněné zprávy dospěly americké tajné služby, informovaly světové zpravodajské agentury. Komando spojované s dědicem saúdskoarabského trůnu Chášukdžího zabilo 2. října 2018 (viz ZDE). Podle amerických zpravodajců je velmi nepravděpodobné, že by saúdskoarabští agenti atentát vykonali bez povolení korunního prince, který je de facto vládcem své země. „Máme za to, že korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán schválil operaci v tureckém Istanbulu s cílem zajmout nebo zabít saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího,” citují americká média z dokumentu, který zveřejnil Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI).

Zamlčování pravdy

Zpráva podle webu Axios vznikla před více než rokem, administrativa exprezidenta Trumpa, který byl jasným spojencem Rijádu, ale její odtajnění navzdory zákonu z roku 2019 blokovala. Korunní princ bin Salmán jakékoli spojování s brutální vraždou odmítá, v souvislosti s ní už bylo obžalováno přes 20 lidí. Západ vraždu odsoudil pouze slovně, žádné účinné sankce proti brutálnímu arabskému režimu nezavedl. Vražda nezabránila ani českému ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi, aby se následně přátelsky setkal se členem saúdskoarabské vlády v Praze (viz ZDE):

Zástupce saúdské vlády, ministr Adel Aljubeira u ministra zahraničí Tomáše Petříčka; Foto: Profil T. Petříčka na sociální síti

Zpracoval Rudolf Hruboň