Ilustrační foto: 7th Army Joint Multinational Training Command

Ilustrační foto: 7th Army Joint Multinational Training Command

Zahraniční

ODHALENÍ: V Estonsku existuje tajná základna amerických vojsk

Spojené státy mají v Estonsku jednotku speciálních sil, což místní vláda dosud popírala. V pobaltské zemi přitom vedle vojáků NATO působí už od roku 2014. Přísně utajenou skutečnost odhalila místní reportérka Anna Pihlová.

Utajená základna

Od nenápadné zmínky na internetu ji intenzivní půlroční pátrání přivedlo až na skrytou vojenskou základnu. Novinářka Anna Pihlová našla na webu americké armády údaj, který doteď zůstává pro některé Estonce neuvěřitelný: Pentagon v pobaltské zemi letos vyčlenil v přepočtu bezmála 375 milionů korun na tajné operace proti Rusku. Krátká zmínka bez dalších detailů přiměla novinářku k pátrání, na jehož konci se potvrdilo, o čem se doteď jen spekulovalo. Američtí vojáci v zemi působí trvale, v tajném režimu a už několik let. Vláda i tamní armáda přitom jejich přítomnost zatím vždy popíraly.

Zvací dopis z roku 2014

O misi požádala estonská vláda v roce 2014. Nyní, po ztrátě krytí, se Američané rozhodli alespoň částečně utajovanou základnu poodhalit. Nechali na ní natáčet i Pihlovou, která ale kvůli přísným bezpečnostním opatřením nesměla prozradit, kde přesně se zařízení nachází. Není jasné, kolik amerických vojáků v pobaltské zemi působí. „Působíme tady nepřetržitě od roku 2014. Aktivity, které zde máme, někdy vyžadují navýšení našich kapacit,“ potvrdil Kevin Stringer z velení amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR).

Rudolf Hruboň