Bývalý církevní soudce Jan Rozek; Reprofoto: iDNES.cz

Bývalý církevní soudce Jan Rozek; Reprofoto: iDNES.cz

Domácí

ODHALENÍ: V ČR žijí stovky obětí zneužívání kněžími

Prohlásil to v rozhovoru na portále iDNES.cz (viz ZDE) církevní soudce Jan Rozek, kterého brněnské biskupství odvolalo z funkce za to, že i bez podpory církve založil iniciativu na pomoc obětem sexuálního zneužití duchovními.

Církev nemá zájem na pomoci postiženým

Jan Rozek je laik aktivně působící v katolické církvi. Vystudoval kanonické právo na katolické univerzitě v polském Lublinu a zabývá se problematikou exorcismu. Rozek je zároveň vinař, soudce brněnského diecézního církevního soudu a sekretář Česko-slovenské sekce Mezinárodní asociace exorcistů.

Na začátku února 2019 založil organizaci Pro čistou církev, prostřednictvím které nabízí pomoc obětem sexuálního zneužívání duchovními i dalších nemorálních činů. Do iniciativy se zapojili psychologové, právníci a sloužící policista. Založil ji proto, že podle jeho slov je taková iniciativa v Česku potřebná.

Rozek se pro svůj projekt neúspěšně snažil získat požehnání katolických špiček, nakonec ho rozjel i bez něj. A právě tím církevní hodnostáře naštval – brněnské biskupství tento týden Rozka z Diecézního církevního soudu v Brně odvolalo.

Církev potlačuje diskuzi o palčivých tématech

Rozek v rozhovoru uvedl, že při rozjíždění iniciativy to nejprve komunikoval s několika vysoce postavenými představiteli církve. „Varovali mě, že jestliže to rozjedu, skončím,” říká odvolaný církevní soudce. Podle jeho slov se církev snažila násilím převzít weby v jeho vlastnictví, jeho jméno bylo znevažováno ve všech katolických médiích, aniž by mu dali možnost reagovat.

„Žádal jsem předem o schůzky s kardinálem, ale marně,” řekl Jan Rozek. Psal dokonce kardinálovi i nunciovi kvůli schůzce, aby jim vysvětlil, že iniciativa má být uvnitř církve, bez mediálního humbuku. Podle Rozka je potřeba se tomuto “tématu věnovat, udělat výzkumy, otevřít to, posunout určité diecéze do 21. století.“

Rudolf Hruboň