Socha maršála Koněva zakrytá z rozhodnutí radnice Prahy 6; Foto: Sociální sítě

Socha maršála Koněva zakrytá z rozhodnutí radnice Prahy 6; Foto: Sociální sítě

Domácí

ODHALENÍ: Radnice Prahy 6 porušila zakrytím sochy maršála Koněva smlouvu s Ruskem

Radnice Prahy 6 pod vedením kontroverzního starosty Ondřeje Koláře z TOP 09 svým rozhodnutím o zakrytí sochy maršála Koněva porušila smlouvu s Ruskou federací uzavřenou v roce 1993 mezi tehdejšími prezidenty Václavem Havlem a Borisem Jelcinem.

Vzájemný závazek pečovat o vojenské hroby a pomníky

V uvedené smlouvě (viz ZDE) se v článku 21 uvádí:

“Každá Smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim.”

Zakrytím sochy je znemožněn přístup k soše. Česká republika je stále vázána obsahem smlouvy a proto by se měla ústy ministerstva zahraničí přestat vymlouvat na to, že se jedná o záležitost místní samosprávy a začít jednat. Jinak se naše republika vystavuje nebezpečí mezinárodní ostudy.

Bezprecedentní protiruská kampaň

Dění kolem sochy maršála Koněva je příkladem další protiruské kampaně. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 se namísto toho, aby nechal sochu poškozenou vandaly očistit, jako to bylo již několikrát v minulosti, rozhodl vytlouci z tohoto vandalského činu politický kapitál. Jeho neustále se měnící stanoviska, kdy porušil po několika hodinách původní slib nechat sochu dát do původního stavu do 24 hodin, aby se následně vyjádřil, že ji nechá poškozenou, naznačuje, že je jen loutkou v rukou někoho, kdo ho řídí.

Ondřej Kolář jako bezcharakterní člověk

Také Kolářovo následující vyjádření, např. že údajně “navrhují ruské straně jednání” a následně, že s Rusy jednat nebudou, protože “jsou slušně vychovaní”, nesvědčí jen o jeho morální, názorové a lidské integritě. Jeho bulvární výrok o tom, že sochu mohou dát “do sběru” už jen dokresluje charakterovou ubohost tohoto “politika” pražské kavárny. Údajné vyhrožování, kvůli kterému jej prý hlídá policie, jen dokresluje snahu Koláře a lidí stojící za ním o další eskalaci protiruských nálad v části společnosti.

Rudolf Hruboň