Novináři ruské televize RT se tajně zúčastnili školení pro aktivisty, které proběhlo v arménském Jerevanu. Konalo se za podpory a součinnosti pražské organizace financované americkými státními penězi. Uvádí se to v rozsáhlém článku na serveru RT.com (viz ZDE).
Návod, jak svrhnout vládu
Fórum CampCamp 2018 v Jerevanu bylo sponzorováno společností Prague Civil Society Centre (Pražské centrum občanské společnosti), což je organizace placená z amerických peněz. Není to náhodou, že pro provedení semináře byla vybrána Arménie. Poté, co velké protesty přinutily premiéra Serže Sarkisjana k rezignaci, aktivisté nejen z celého západního světa míří do Jerevanu za inspirací.
Boj s autoritami, převzetí kontroly nad davem
Fóra se celkově účastnilo 150 lidí. Většina z nich byla sponzorována z Prahy. Místní účastníci byli za hrdiny. Lidé ze šesti bývalých sovětských republik dostali svoji dávku inspirace díky jejich vítězství. Když to dokázala Arménie, tak oni to dokáží také. CampCamp je zaměřen na nové technologie, na všechno, co je v módě a co letí. „Bojovat s autoritami musí být in, musí to být móda,” uvedl na školení Nikolaj Arťomenko, ředitel opozičního hnutí Vremja (Čas) z Petrohradu. Nikolaj učil ostatní, aby byli kreativní a vymýšleli nové způsoby protestu, jejichž úkolem je převzít kontrolu nad davem.
Je to móda a nemusí to být drahé
„Musíte rozšířit vaši schopnost představivosti. Na trhu protestů existuje dnes poměrně velký problém. Protestovat začalo být velmi drahé,” prohlásil. Ovšem Žeňa, aktivista ze Sibiře, ví, jak snížit náklady. Právě mu bylo 18, ale už se z něj vyklubala hvězda na aktivistické scéně: Jeho sólové protesty se několikrát dostaly na přední stránky městských novin. Každá z jeho akcí je jako divadelní představení. Své přípravy provádí pečlivě podle trestního zákona. „Musíte si být jistí, že jste porušili několik zákonů, abyste se vyhnuli tomu, že dostanete dvojitou pokutu,” prohlásil.
Dlouhou dobu diskutoval se Sašou z Petrohradu o tom, za jaký druh veřejného protestu dostanete nejmenší pokutu a o tom, jak snížit „náklady”. Saša je zkušenější, je to student práv a ví, jak protestovat, aby člověk dostal nejmenší pokuty. Důležité je, že protesty nesmějí být chápány jako něco, za co člověk platí příliš velkou cenu. Ve světě sociálních médií může být každý reportérem, expertem, kritikem či televizním žurnalistou — tak proč nebýt revolucionářem. Občas někam nalepíte plakát, vypustíte mem na sociálních sítích, uděláte si selfie s policejním vozem, zaplatíte pokutu a jdete domů.
Získat grant v České republice je snadné
„Je snadné získat grant. Strávíte měsíc v České republice nebo budete pracovat pro Rádio Svobodná Evropa nebo nějaký think tank,” řekl Michael Zolyan další účastnici, Polině z Omsku. Podle organizátorů je Michael „frontman sametové revoluce”. Čirou náhodou je to také expert Prague Civil Society Centre. Nejaktivnějším na semináři byla skupina z Kyrgyzstánu. Skupina mladých žurnalistů vedená Bektourem Iskanderem, který založil web Kloop.kg. Bektourovi nevadí, že tento „festival demokracie” je placen ze zahraničí. Během přestávky potvrdil, že jeho projekt je financován společností Prague Civil Society Centre. „Zacházejí se mnou jako rovný s rovným. Nechtějí být mým šéfem, jsem rád,” prohlásil.
“Jak bojovat s věcmi, které nenávidíš děláním toho, co máš rád”
Bektourův workshop začíná jako jeden z klasických workshopů o sobě, kde na začátku píšete, co se vám na sobě nelíbí. Například, že máte nadváhu či jste bez partnera. Tady místo „nadváha” píšete věci, které se vám nelíbí o vaší zemi, například „totalitarismus”, „korupce”, „Putin” či „fake news”.
Druhý krok: Vymyslete řešení pro tento „problém” za pomoci něčeho, co děláte rádi. Žeňa ze Sibiře a Boris z Dušanbe strávili 15 minut přemýšlením o tom, jak svrhnout vládu „sledováním hvězdného nebe mezi stromy”. Zní to komicky, ale tito lidé otevřeně přiznali, že jim nevadí používat falzifikace a manipulaci ve „správném případě”, když je to potřeba.
„Můžeme rozšířit fámu, že vláda se chystá řezat stromy,” začali. Ostatní je podpořili. „Je jasné, že to není pravda, ale když vyděsíme dostatek lidí, když je přinutíme si myslet, že ztratí něco cenného, tak by to mohlo pomoci, aby byli aktivnější a začali zadávat vládě otázky,” prohlásili.
Koncentrace na sociální média
Další rady, které tu aktivisté dostávají, jsou, že by se měli soustředit na sociální média. V ruském případě se jedná o sociální sítě OK.ru a VK.ru, ale i na Facebook, jelikož nemůžou soutěžit s opravdovými médii. Hlavním úkolem je vyvolat v lidech reakci, aby komentovali jejich posty. Fóra se účastnili také mladí lidé z Ruska a Běloruska, kteří „sní o zopakování jerevanského úspěchu”. Ivan z Permu se za podpory publika přiznal, že přijel, aby „exportoval revoluci”. A to je přesně to, co přátelé z Prahy učí lidi všechny čtyři dny fóra.
Cílení na správné publikum
Další věc, kterou se účastníci na fóru učili, je identifikovat cílové publikum. Musí cílit na lidi, kteří jsou citliví na propagandu liberálních hodnot. Lidé, kteří se nemíchají mezi ostatní aktivisty a nechodí na protesty, byli označeni za „ztrátu času”. Jako hlavní publikum byli definováni lidé z velkých měst ve věku od 20 do 40 let s univerzitními diplomy a se středním příjmem. Vedoucí semináře věří, že to jsou lidé s největším potenciálem. „Musíte vědět, s kým mluvíte. Je to boháč s reputací a mocí, nebo jen někdo, kdo je tak naštvaný, že by skutečně mohl něco udělat?” uvedl vedoucí workshopu.
Mnozí účastníci se znali již z Prahy
CampCamp připomíná letní tábory: zábavné aktivity ve dne a společná posezení „u ohně” večer. „Nejzkušenější revolucionáři” mají to nejlepší jídlo. Mnoho účastníků se již v minulosti seznámilo v Letní škole Borise Němcova v Praze. Vedoucí se také dobře znají. Zkušenější účastníci jsou k nováčkům přátelští. Nicholas Detsch ze Spojených států např. vroucně přivítal žurnalistu z Kazachstánu.
Nicholas se představil jako činitel OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), následně hovořil o svých velkých zkušenostech ze střední Asie. Nejvíce času Detsch věnoval rozhovorům s nováčky, kteří přišli z vlastní iniciativy. Všechny nováčky přivítal a zapisoval si informace do svého sešitu. Detsch již ale nezmínil, že pracuje pro americkou neziskovou organizaci US Russia Foundation for Economic Advancement and the Rule of Law, která byla v minulosti prohlášena v Rusku za nežádoucí. Jeho profil nicméně zmiňuje skutečnost, že Nicholas Detsch byl jedním z prvních pozorovatelů organizace, který byl odeslán na Ukrajinu v roce 2014.
Prague Civil Society Centre (PCSC)
Organizace PCSC (viz ZDE) vznikla jako nadační fond v roce 2015 v Praze. Jejím ředitelem je Šimon Pánek, jinak také známý jako šéf neziskové organizace Člověk v tísni. Jako údajný cíl a účel má nadační fond v nadačním rejstříku uvedenu “Podporu občanské společnosti zejména v zemích bývalého Sovětského svazu vyjma zemí Evropské unie (Estonska, Litvy a Lotyšska).” V roce 2017, ze kdy je poslední zveřejněná účetní závěrka, hospodařila organizace s rozpočtem přes 65 milionů korun (viz ZDE).
Na závěr účetní závěrky je možno se dočíst zajímavou skutečnost, a to že fond poskytl dary údajně “v souladu se statutem fondu” na celkem 147 projektů v celkové hodnotě téměř 30 milionů korun. “Obdarovaní si nepřejí být zveřejněni”, uvádí se nakonec.
Rudolf Hruboň