Starosta Prahy 6 za TOP09 Ondřej Kolář; Foto: FB profil Ondřeje Koláře

Starosta Prahy 6 za TOP09 Ondřej Kolář; Foto: FB profil Ondřeje Koláře

Domácí

ODHALENÍ: Praha 6 přeplácela spolužáky a známé starosty Ondřeje Koláře (TOP09)

Radnice Prahy 6 zaplatila spolužákovi starosty Ondřeje Koláře (TOP09) ze studií Petru Kubíčkovi či advokátce Evě Dobrohruškové, u níž byl koncipientem, za právní posudky, a to i plagiáty, statisícové odměny. Uvádí se to v článku na serveru Česká pozice (viz ZDE).

Předražené právní služby

Konkrétně jde o právní služby a analýzy či plagiáty z veřejně dostupných textů, za které Praha 6 zaplatila starostovu spolužákovi ze studií Petru Kubíčkovi statisícové částky. „Ještě před pěti lety se přitom Kolář holedbal, že nechal vypovědět pro Prahu 6 nevýhodné a předražené právní služby, v příštích jich však nechal řadu uzavřít,“ podotýká autor článku novinář Pavel Matocha. Dva případy, kdy si Praha 6 objednala právní analýzu za stovky tisíc korun u Kolářova spolužáka, advokáta Petra Kubíčka, zdokumentovaly servery Aktuálně.cz (viz ZDE) a Nášregion.cz (viz ZDE). Prvním je právní stanovisko k účasti a postavení obce ve správních řízeních, za které mu Praha 6 zaplatila 212.500 korun. Kubíčkova kancelář opsala posudek z několika závěrečných vysokoškolských prací, z webové platformy epravo.cz nebo z rozsudků vynesených Nejvyšším správním soudem. Nejvíce čerpala z materiálů právníků sdružených pod hlavičkou uskupení Frank Bold. Ze zmíněných zdrojů přebíral Kubíček beze změny i celé odstavce, aniž by uvedl jejich původ,“ cituje Matocha informace ze serveru Aktualne.cz.

Porušování pravidel pro zadávání veřejných zakázek

Podezřelý je i průběh případu. Objednávka byla vystavena až po vypracování analýzy. „Kolář se na tom domluvil s Kubíčkem na osobní schůzce a pak dal jen pokyn k vyřízení,“ dodává Matocha. Tímto postupem Kolář porušil pravidla, která jeho radnice pro zadávání veřejných zakázek přijala. „Roli možná hrál fakt, že starosta Kolář, advokát Kubíček a vedoucí právního odboru radnice Břetislav Malásek jsou spolužáci z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni,“ upozorňuje dál novinář. Seznam právních zakázek, které Praha 6 zadala Kolářovým kamarádům a známým, přinesl server Nášregion.cz (viz ZDE). Z něj vyplývá, že advokátce Evě Dobrohruškové, u které byl Kolář dříve koncipientem, zadala Praha 6 vypracovat právní stanovisko k poliklinice Pod Marjánkou, za nějž jí zaplatila 166.980 korun. Nebo že plzeňská advokátní kancelář Prime Legal, kde pracuje další Kolářův spolužák Jiří Mašek, dostala od Prahy 6 zakázky na právní služby za čtvrt milionu. Právníci, které server požádal o posouzení cen, jež Praha 6 za služby Kolářovým známým zaplatila, se shodli, že jsou několikanásobně předražené.

Zpracoval Rudolf Hruboň