Ve výroční zprávě pro americký Kongres Ministerstvo obrany přiznalo, že loni v Afghánistánu, Iráku, Sýrii a Somálsku zabili nejméně 132 civilistů. Nezávislá monitorovací organizace Airwars sídlící v Londýně se domnívá, že jich mohlo být až přes tisíc. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).
Oficiální čísla jsou podhodnocená
Američané od minulého roku, díky prezidentskému dekretu Donalda Trumpa, už nejsou nuceni sčítat všechny civilisty, kteří při jejich bojových operacích zahynuli. Trump v roce 2019 skoncoval s obamovským pravidlem, že je nutné zveřejnit počty civilistů, které americké drony zabily v rámci “separátního protiteroristického programu CIA” a mimo oblastí „aktivních válečných zón“. Ministerstvo obrany tyto mrtvé do své statistiky nezahrnuje. A CIA o nich mlčí, protože nově o nich mlčet může. I proto je pravděpodobné, že počet civilistů, které Američané ve zmíněných zemích loni zabili, je vyšší, než jaký uvádí zpráva Pentagonu pro Kongres.
Nezávislé údaje jsou mnohem vyšší
Organizace Airwars sídlí v Londýně a snaží se shromažďovat a co nejsvědomitěji ověřovat údaje o civilních obětech amerických náletů v Sýrii, Iráku a Libyi. A Airwars uvádí, že Američané jen za první půlrok minulého roku a jen v Sýrii a Iráku zabili 416 a možná až 1030 civilistů. Pentagon zdůrazňuje, že americká armáda se prý řídí ženevskými konvencemi a velice se snaží co nejvíce omezit počet civilistů, kteří údajně nejsou terčem, leč mají prý tu smůlu, že se v nepravou dobu v blízkosti terče ocitnou. Mnohé záměrné masakry civilních obyvatel americkými vojáky i z nedávné minulosti však Pentagon usvědčují ze lži. Často zdrogovaní vojáci si při nich vybíjeli zlost z prohraných válek na civilním obyvatelstvu, naposledy v Afghánistánu.
Rudolf Hruboň