Německý tank Leopard 2 kupuje například Turecko; Foto: Wikimedia Commons

Německý tank Leopard 2 kupuje například Turecko; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

ODHALENÍ: Na Blízkém východě našli němečtí zbrojaři zlatý důl

Jen málo částí světa je militarizováno tak jako Blízký východ. K jeho vyzbrojení loni nemálo přispělo i Německo, jak podle listu Die Welt ukazuje odpověď spolkového ministerstva financí na dotaz Omida Nouripoura, poslance za Zelené (viz ZDE).

Vývoz za více než 30 miliard

Podle ministerstva mohly německé firmy vyvézt do oblasti zbraně a vojenské vybavení celkem za 1,16 miliardy eur (přes 30 miliard korun). Největším zákazníkem se stal Egypt, pro který exportéři získali povolení v hodnotě 752 milionů eur. Po Egyptu následují Katar (305 milionů eur), Spojené arabské emiráty (51,3 milionu eur), Kuvajt (23,4 milionu) a Turecko (22,9 milionu). Die Welt poukazuje, že všechny tyto země se nějak zapojily do konfliktů na Blízkém východě a v přilehlých oblastech, ať už jde o válku v Jemenu, nebo o konflikt v Libyi, sousedovi Egypta.

Rozpor mezi slovy a činy

V souladu s koaliční smlouvou z roku 2018 měly být zastaveny dodávky německých zbrojařů do všech států přímo zapojených do války. Nouripour v té souvislosti ostře kritizoval pokračující vývoz do států Jemenské válečné aliance. Takže dohoda z koaliční smlouvy nestojí za papír, na kterém je napsána, prohlásil. Stěžoval si také, že německá vláda povolila dodávky zbraní do zemí, které porušily zbrojní embargo vůči Libyi. „Mezi slovy a činy této federální vlády existují mezery velké jako měsíční krátery,“ dodal.

Zpracoval Rudolf Hruboň