Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

OČKOVÁNÍ: Za první den se zapsalo 109.500 seniorů

Spuštění registračního systému na očkování proti koronaviru pro lidi nad 80 let dnes ráno provázel velký zájem i technické problémy. Do večera se podařilo zaregistrovat 109.500 seniorům, což je asi čtvrtina z této skupiny nejstarších obyvatel země. Uvedla to agentura ČTK (viz ZDE).

Volné termíny se vyčerpaly za hodinu

První dostupné kapacity se vyčerpaly asi za hodinu, rychle zmizely i další přidané časy během odpoledne, další termíny pro zaregistrované se mají objevit v dalších dnech. Start se neobešel bez komplikací – zpožďovaly se autorizační textové zprávy, systém byl chvílemi nedostupný, přetížená byla i telefonní linka 1221. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441.000, většina z nich doma, stát zatím očkuje ty, kteří žijí v domovech. “Za první den se do registračního systému na očkování zapsalo více než 25 procent všech lidí nad 80 let. Přesně 109.500. Téměř devět tisíc z nich (8791) z nich už má potvrzený termín, kdy si půjdou pro první očkování,” uvedl večer na Twitteru státní tým Chytré karantény.

Epidemie opět začala zpomalovat

Ve čtvrtek přibylo v zemi dalších 8032 potvrzených případů nákazy, to bylo téměř o polovinu méně než před týdnem. V Česku je nyní víc než 143.000 nakažených, počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil mírně nad 7000, asi 1100 z nich zůstává ve vážném stavu a jednotky intenzivní péče se blíží k maximu své kapacity. S koronavirem od březnového začátku epidemie zemřelo přes 14.000 lidí, z toho poslední tisícovka úmrtí přibyla za posledních šest dní. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nákazy, se druhý den drží na čtvrtém stupni. Snížil se ze 75 na 72 bodů, klesl potřetí za sebou.

V pondělí bude vláda rozhodovat o uvolnění

Platná opatření nyní odpovídají přísnějšímu pátému stupni, vláda ale v pondělí projedná jeho dílčí úpravy, například sortimentu povoleného k prodeji v obchodech. Začátkem příštího týdne se má rozhodnout také o možném návratu některých žáků do škol. Pro ministerstvo školství je prioritou zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol, které na jaře čekají přijímací, maturitní či závěrečné zkoušky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už dříve řekl, že k nějaké formě prezenční výuky by se mohli vrátit nejdřív 25. ledna.

Zpracoval Rudolf Hruboň