Ilustrační foto: www.vperemen.com / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: www.vperemen.com / Wikimedia Commons

Domácí

OBRAT: Situace ohledně epidemie koronaviru v ČR se opět zhoršuje

Obchody a restaurace možná nezůstanou moc dlouho otevřené. Situace v Praze a dalších krajích se totiž nevyvíjí příliš dobře. Pro Českou republiku je špatnou zprávou především vývoj v hlavním městě. Uvádí se to v článku na serveru TN.cz (viz ZDE).

Praha v čele zhoršování

Metropole je totiž v epidemické situaci napřed a ostatní kraje ji většinou s několikadenním zpožděním následují. V Praze se v posledních dnech výrazně zhoršilo skóre PES. Dobře se nevyvíjí také v dalších krajích a okresech. Některé jsou dokonce ve stupni pět. Česku tak hrozí, že brzy spadne do stupně čtyři, což by znamenalo opětovné uzavření maloobchodu, restaurací i služeb. Pro přechod do horšího stupně stačí, aby skóre PES bylo nad hodnotou 60 tři dny.

Uspěchané uvolnění?

Po dlouhém čekání přitom teprve ve čtvrtek došlo k velkému rozvolnění, otevřely se obchody, restaurace a fungovat mohou nově také služby. Řada odborníků ale kritizuje, že k uvolnění došlo v době, kdy je situace v České republice stále velmi vážná. “Mám obavy z toho, když jsem viděl, jak lidé nadšeně říkali, že půjdou do hospody. To nedopadne dobře,“ myslí si například imunolog Václav Hořejší. “Nejvíce mám strach z návštěv restaurací a wellness center,“ dodal.

Zpracoval Rudolf Hruboň