Kouř nad závodem Azovstal v Mariupolu; Foto: RIA Novosti

Kouř nad závodem Azovstal v Mariupolu; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

OBLÉHÁNÍ AZOVSTALU MÍŘÍ KE KONCI. Vzdalo se přes 260 obránců

Přes 260 obránců v ocelárnách Azovstal v Mariupolu se vzdalo. Areál oceláren opustilo asi deset autobusů s vojáky neonacistického pluku Azov, kteří se ukrývali v komplexu obléhaném ruskými silami, informovala agentura Reuters s odvoláním na svědka.

Obléhání míří ke konci

Velitel ukrajinského pluku Azov Denys Prokopenko mezitím uvedl, že jeho muži prý “splnili svou misi a že chce udržet podřízené naživu,” píše server Ukrajinska pravda. Prokopenko se o kapitulaci nezmínil, nicméně Reuters vyjádření Azovu vyložil jako náznak, že se obléhání závodu blíží ke konci. Moskva dříve ohlásila evakuaci raněných obránců z Azovstalu, náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová následně oznámila, že v pondělí bylo z obklíčených oceláren Azovstal v Mariupolu evakuováno přes 260 ukrajinských vojáků, včetně 53 zraněných.

Humanitární mise Ruska

Pět desítek raněných podle ní zamířilo do města Novoazovsk na území Doněcké lidové republiky, kde budou ošetřeni. Dalších 211 evakuovaných podle ní bylo převezeno humanitárním koridorem do Olenivky. Moskva už dříve oznámila, že Rusko souhlasilo s evakuací zraněných ukrajinských vojáků z Azovstalu do zdravotnických zařízení ve městě Novoazovsk. Kyjev až dosud dohodu o evakuačním koridoru z ruskými silami obklíčeného metalurgického komplexu odmítal. Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj k pondělní evakuaci uvedl, že Ukrajina “potřebuje živé vojáky.”

Zpracoval Rudolf Hruboň