Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

OBCHODNÍ VÁLKA: Spojené státy zavedou cla na evropské výrobky. Brusel chystá odvetu

Američané se rozhodli, že zavedou cla ve výši 10 % na evropská letadla a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží. Oznámily to zahraniční tiskové agentury s odkazem na Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR).

Čeho se nová cla dotknou?

Plánovaná cla ve výši 25 % by se měla týkat například irské a skotské whisky, vína, sýrů, oliv a zmrazeného masa, které pochází z Francie, Německa, Španělska a Velké Británie. Kromě toho se dotknou i německé kávy a některých strojírenských výrobků z Německa, stejně jako britských oděvů a vlněného zboží. Výjimkou ale nebudou ani másla, jogurty a produkty z vepřového masa původem z několika evropských zemí. Zdroje Úřadu amerického obchodního zmocněnce prozradily, že Spojené státy plánují s Evropskou unií zahájit jednání o východisku, jež by prospělo americkým zaměstnancům. Daná cla mají tedy být zavedena poté, co orgán WTO pro řešení sporů vydá formální souhlas, k čemuž by mělo dojít 18. října.

Spojené státy vs. Evropská unie

Mezi Spojenými státy a Evropskou unií to od roku 2004 poněkud vře. Vzájemně se totiž u Světové obchodní organizace (WTO) obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. V obou případech však bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO finančně podporovaly své výrobce letadel, aby jim tím umožnily výhodnější pozici na trhu. USA i EU se proto začaly připravovat na možné zavedení cel, která by sloužila jako jakási odveta za škody, které byly způsobeny v důsledku subvencí. WTO v současné době posuzuje plány EU na zavedení cel na americké zboží. Rozhodnutí by mělo padnout na začátku příštího roku. K věci se vyslovila i Evropská komise, která prohlásila, že pokud by se Washington opravdu k zavedení cel uchýlil, pak EU nemá jinou možnost než reagovat stejně.

Rudolf Hruboň