Ilustrace: industryweek.com

Ilustrace: industryweek.com

Ekonomika

OBCHODNÍ VÁLKA: Čína se bude bránit útokům USA, říká odborník

“Je velmi naivní domnívat se, že Číňané nechají bez odpovědi americká opatření proti čínské technologické firmě Huawei.” Uvádí to ve svém komentáři v respektovaném americkém oborovém magazínu Industry Week (viz ZDE) Stanley Chao – autor bestselleru Selling to China.

“Oko za oko, zub za zub”

Dle něj čínská vláda věří v politiku „oko za oko, zub za zub“. Když Trump zvýšil cla, Peking zvýšil cla. Když Kanada zatkla finanční šéfku Huawei, Číňané zatkli dva Kanaďany. V tomto případě čínská vláda podle Chaa může udeřit velmi silně a on sám doporučuje, aby členové vedení největších amerických firem velmi zvažovali případnou cestu do Číny. Nemusí sice hned skončit v policejní cele, ale čínská byrokracie je dokáže pořádně potrápit. „Jeden můj klient, který v Maine provozuje rybolov humrů, přišel o zboží v hodnotě 20.000 dolarů. Čínští celníci jeho zásilku nechali náhodou venku na ulici během velmi horkého dne v Šanghaji,“ tvrdí s tím, že americký podnikatel se s ničím podobným nesetkal za posledních 10 let.

Možnosti odvety

Chao tipuje, že úřady například zavřou několik tisíc restaurací McDonald’s a Starbucks z obav o veřejné zdraví. Z dalších důvodů, mezi něž bude patřit bezpečnost, propadlá licence či nezaplacené daně, zastaví prodej bot, telefonů, traktorů, zkrátka všeho, co pochází ze Spojených států. „Představte si, co to udělá s aktivy amerických firem a s jejich tržní kapitalizací,“ dodává. Autor knihy o obchodu s Čínou nicméně odhaduje, že k „nejhoršímu“ ještě nedojde. Pokud by ovšem Trump ve své politice pokračoval, asijská velmoc disponuje několika nespornými trumfy. Čína drží více než polovinu objemu obchodu s germaniem, magnesiem a fosforem, bez nichž se průmysl neobejde. To je ovšem jen začátek. Číňané ovládají více než 80 procent světového obchodu s wolframem, který se používá zejména k tvrzení oceli. Tisíce dodavatelských řetězců ve Spojených státech by okamžitě zkolabovaly.

Čínské trumfy

Skutečným čínským trumfem je pak farmaceutický průmysl, který je v USA na Číně naprosto závislý. Asiaté dodávají Američanům 40 procent veškerých látek nutných nejen pro výrobu úplně běžných léků, ale také pro léky proti rakovině a podobně. „Zásobují velké společnosti jako Teva, Johnson & Johnson či Novartis. Vůbec si nechci představovat, co by se dělo, kdyby dodávky zastavili,“ říká Chao, který přesto zůstává optimistou. Podle něj právě obrovský vliv na chod amerických firem způsobí, že v celém sporu nakonec převládnou „chladné hlavy“.

Rudolf Hruboň