Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Zahraniční

OBAVY: Většina Američanů nesouhlasí s Trumpovým postupem proti Íránu, bojí se války

Více než polovina Američanů (53 procent) nesouhlasí s postupem prezidenta Donalda Trumpa v Íránu a tím, že nařídil likvidaci generála Kásima Sulejmáního. Uvádí to průzkum společnosti Ipsos, kterou zveřejnila agentura Reuters (viz ZDE).

Obavy z války s Íránem

Nesouhlas Američanů s Trumpovým počínáním vůči Íránu roste. Při porovnání výsledků je nynější nesouhlas na úrovni 53 procent o devět procentních bodů vyšší než v polovině prosince. Američané se podle společnosti Ipsos nyní více obávají nebezpečí války s Íránem. Podle 41 procent lidí je Írán pro USA „bezprostřední hrozbou“, což je o 17 procentních bodů více než loni v květnu. 81 procent Američanů se přitom domnívá, že Spojené státy budou ve válce s Íránem během několika příštích let. To je nárůst o 20 procentních bodů proti loňskému květnu.

Vražda íránského generála

Při raketovém útoku na letiště v Bagdádu byl v noci na pátek minulý týden zavražděn proslulý velitel íránských elitních jednotek Quds Kásem Solejmání, považovaný za vojenský mozek Íránu. K teroristickému útoku se přihlásily Spojené státy. Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí uvedl, že Solejmáního smrt znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta. Solejmání měl v Íránu pověst hrdiny a legendy. V Iráku roste napětí, některé země již stahují ze země své vojáky.

Rudolf Hruboň