Bývalý český politik Ivan Pilip vystoupil na latinskoamerické konferenci na univerzitě Florida International (FIU) v Miami. Domlouvá s venezuelskými opozičními představiteli, jak s podporou Spojených států svrhnout venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Uvádí se to v článku na serveru Deník N (viz ZDE).
Institut CASLA
Pilip působí dle svých slov také ve vedení institutu CASLA, která se prý “…snaží podporovat demokratické síly v jihoamerických zemích. Venezuela je teď spolu s Kubou a Nikaraguou jedním z posledních režimů, kde ještě vládnou diktátoři,” tvrdí Pilip. Institut CASLA o sobě tvrdí, že si údajně “klade za cíl studovat politickou situaci v Latinské Americe”. Jeho aktivity se prý “zaměřují na konsolidaci demokracie v Latinské Americe prostřednictvím konferencí, seminářů, vydávání publikací na toto téma a zejména neustálé výměny zkušeností mezi politickými vůdci v Latinské Americe a ve střední Evropě.” Informace o jejím financování nelze dohledat.
Kdo je Ivan Pilip
Ivan Pilip je český ekonom a politik, bývalý ministr školství, mládeže a tělovýchovy v letech 1994–1997 a ministr financí v letech 1997–1998 v obou vládách Václava Klause, a poté také Josefa Tošovského. Od roku 2004 do července 2007 byl viceguvernérem Evropské investiční banky.
Než jako člen Křesťanskodemokratické strany (KDS) vstoupil po pádu komunismu v roce 1989 do politiky, získal ekonomické vzdělání. Pilip byl členem vlády od roku 1992 do 1998. Byl lídrem KDS do doby, než se sloučila s Občanskou demokratickou stranou. Patřil mezi poslance, kteří z ODS odešli a založili Unii svobody, která od roku 1998 působila v opozici.
Pilip byl na začátku roku 2001 zadržen na Kubě, a to měsíc poté, co se setkal s odpůrci režimu. Propuštěn byl až po mezinárodním tlaku. V roce 2002 ztratil mandát v Poslanecké sněmovně, ale po dobu dalšího období pracoval jako prozatímní předseda Unie svobody. Mezi lety 2004 a 2007 pak zastával funkci viceguvernéra Evropské investiční banky.
Pochybné podnikání
V roce 2007 se vrátil do České republiky, začal opět podnikat, zpočátku zejména v oboru nemovitostí a ekonomického poradenství, a zároveň přednášel ekonomiku a národní hospodářství v několika vzdělávacích institucích (VŠEM, Diplomatická akademie). V roce 2017 na něj byl vydán insolvenční návrh, protože věřitelům dlužil přes 140 milionů korun. V loňském roce kvůli tomu přišel o zámeček Trnová, který vlastnil se svou manželkou.
Rudolf Hruboň