Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

PŘIZNÁNÍ: O nebezpečí ze strany Huawei nemá náš úřad žádné důkazy, prohlásil Babiš

“Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve svém varování před firmou Huawei nepředložil žádné důkazy, čínská strana se cítí poškozena,” prohlásil dnes premiér Andrej Babiš v pořadu Partie na televizi Prima.

Zmatečné varování

„NÚKIB nemá žádné důkazy, takže čínská strana se cítí poškozena,” prohlásil premiér. Úřad podle něj nepředložil ani analýzu a jeho metodika je zmatečná. Varování podle něj bylo nejasné, například zda se týká jen státu, nebo také soukromých firem. Dodal, že operátoři v tuzemsku používají technologie Huawei od roku 2010 a podivuje se nad tím, že varování přišlo až nyní. Připomněl přitom, že NÚKIB funguje teprve od roku 2017. „Je to tvrzení proti tvrzení. Huawei si stěžuje, že NÚKIB s nimi nemluví,” komentoval také premiér.

Obavy z odvety

Podle premiéra je možné, že Huawei bude například úřad pro kybernetickou bezpečnost žalovat (o tomto nebezpečí jsme psali ZDE). „Paní ministryně (průmyslu a obchodu) Nováková nás informovala, že jí navštívila firma Home Credit, která vyjádřila obavy o své podnikání v Číně,” uvedl také Babiš v reakci na otázku, zda hrozí ekonomická odveta Pekingu. „Nechci komentovat názory pana prezidenta,” řekl Babiš na dotaz, zda souhlasí s tvrzením prezidenta Miloše Zemana, že úřad ohrozil ekonomické zájmy Česka. Prezident podle něj vychází z vyjádření firmy Huawei a čínské strany.

Rudolf Hruboň