Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

NYT: Zavedení sankcí proti Rusku by mohlo rozkolísat světovou ekonomiku

Možné sankce Spojených států amerických proti Rusku by mohly způsobit „finanční paniku“ a vážně zasáhnout světovou ekonomiku, píše ve svém článku americký deník The New York Times (viz ZDE).

Další ekonomický šok

Autoři článku se domnívají, že restriktivní opatření vůči Rusku by mohla být šokem pro ekonomiky vyspělých zemí, zejména v Evropě, a ohrozit stabilitu světového finančního systému. Extrémně tvrdé sankce, kterými američtí představitelé hrozí Rusku, by mohly způsobit vysokou inflaci, vést ke krachu na burze a dalším formám finanční paniky. Uškodí samotným Američanům, od miliardářů přes vládní úředníky až po rodiny ze střední třídy,“ uvádí článek. Autoři také naznačili, že Rusko by mohlo přijmout protiopatření, například „omezit dodávky plynu do Evropy“.

Kritika rétoriky Washingtonu

Komentátoři amerických novin kritizovali rétoriku Washingtonu, protože nikdo se dosud nepokusil uvalit rozsáhlé sankce na tak velké ekonomiky, jako je ruská. Západní země pohrozily Rusku „bezprecedentními sankcemi“ v případě eskalace konfliktu na Ukrajině. Jak již dříve informovala agentura Reuters s odvoláním na další oficiální zdroje Bílého domu, sankce by se mohly týkat finančních institucí, letectví, námořní dopravy, robotiky, umělé inteligence, kvantové výpočetní techniky a obranného průmyslu.

Situace mezi Západem a Ruskem

Kyjev a západní státy nedávno vyjádřily znepokojení nad údajným nárůstem „agresivních akcí“ Ruska v blízkosti hranic Ukrajiny. Rusko taková obvinění opakovaně odmítlo a uvedlo, že jsou využívána jako záminka k posílení vojenské přítomnosti NATO v blízkosti ruských hranic. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko přesouvá vojska na svém území a dle vlastního uvážení, což nikoho neohrožuje a nikoho by to nemělo znepokojovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň