Ilustrační foto: Caleb Eames / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Caleb Eames / Wikimedia Commons

Zahraniční

NYT: USA tlačí na Tchaj-wan, aby nakoupil více amerických zbraní

USA využívají ruské vojenské operace na Ukrajině jako impuls k prosazení většího prodeje zbraní Tchaj-wanu. Uvádí se to v článku amerického listu The New York Times (viz ZDE).

Tlak na další objednávky

Podle zprávy Američané tlačí na Tchaj-wan, aby si objednal další várku amerických zbraní. V sobotu New York Times uvedl, že současní a bývalí představitelé USA a Tchaj-wanu tvrdí, že jsou potřeba nové zbraně, aby bylo zajištěno, že Tchaj-wan dokáže odrazit potenciální námořní invazi Číny. V článku se dále uvádí, že tchajwanský prezident Tsai Ing-wen se snaží přeorientovat vojenské síly provincie na „asymetrické válčení“ a poohlíží se v USA, aby Tchaj-wan nakoupil velké množství mobilních a smrtících zbraní, které je obtížné zaměřit a čelit jim.

Strategický Tchaj-wan

USA považují Tchaj-wan za klíčový pro svou národní bezpečnost a omezování rostoucího vlivu Číny v indicko-pacifickém regionu. Američtí vojenští představitelé se domnívají, že pokud by byl Tchaj-wan znovu začleněn do pevninské Číny, Peking by mohl účinně přerušit dodávky ropy americkým spojencům v Tichomoří. S touto výhodou by pak Peking mohl úplně vytlačit přítomnost USA z východní Asie. V posledních letech se proto americká politika soustředila na to, co zákonodárci obou stran popisují jako potřebu přeměnit Tchaj-wan v „dikobraza“, který odradí Peking od jakékoliv vojenské akce.

Zpracoval Rudolf Hruboň