Americké houfnice M777; Foto: Ukrajinská armáda / Wikimedia Commons

Americké houfnice M777; Foto: Ukrajinská armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

NYT: Americké houfnice na Ukrajině selhávají. Až třetina je mimo provoz

Houfnice, které Spojené státy a jejich spojenci dodávají Ukrajině, jsou neustále rozbité nebo poškozené, a to se stalo problémem Pentagonu, píše americký list The New York Times s odkazem na americké a ukrajinské představitele (viz ZDE).

Až třetina je mimo provoz

Podle účastníků rozhovoru je v každém okamžiku asi třetina houfnic západní výroby používaných na Ukrajině vyřazena z provozu, a to i kvůli jejich intenzivnímu používání. Oprava těchto zbraní se stala prioritou evropského velení Pentagonu, uvádí článek. V posledních měsících byla z USA do Polska odeslána spousta vadných houfnic M777. Dokonce sílí podezření, že se Američané záměrně zbavili problémových zbraní, aby se sami vyzbrojili novějším provedením, které má být méně poruchové. Kyjevský režim proto žádá, aby byly opravárenské objekty, kde se vadné americké zbraně opravují, blíže ukrajinskému území, což by umožnilo rychlejší návrat houfnic do bojového nasazení na frontě.

Pumpování Kyjeva zbraněmi

Od začátku ruské vojenské speciální operace Spojené státy a jejich spojenci v NATO aktivně pumpují zbraně do kyjevského režimu a vyčleňují na to desítky miliard dolarů. Kyjevu tak předali značné množství 155mm dělostřelectva – americké houfnice M-777, německé samohybné dělostřelecké lafety PzH 2000, polská samohybná děla Krab a francouzská samohybná děla CAESAR. Dělostřelectvo dodané Západem používá Kyjev především k ostřelování měst a obcí na Donbasu. Obětí těchto úderů jsou nejčastěji civilisté. Moskva ze své strany opakovaně uvedla, že dodávky západních zbraní konflikt jen prodlužují a transporty zbraní se stávají legitimním cílem ruské armády.

Zpracoval Rudolf Hruboň