Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Zahraniční

NYT: Američané se snaží již od roku 2010 proniknout do systémů Huawei

I když Spojené státy veřejně informovaly o nebezpečí nákupu zařízení od společnosti Huawei, utajované dokumenty ukazují, že agentura pro národní bezpečnost NSA se snaží nejméně již od roku 2010 vytvořit v systémech firmy Huawei vlastní zadní vrátka. Vyplývá to z článku amerického listu The New York Times (viz ZDE) z roku 2014 .

Huawei jako bezpečnostní hrozba?

Američtí představitelé považují již dlouho Huawei, čínský telekomunikační gigant, za bezpečnostní hrozbu a proto mu znemožnili významné obchodních transakce ve Spojených státech z obavy, že společnost vytvoří “zadní vrátka” ve svých zařízeních, které by mohly dovolit čínské armádě nebo hackerům krást firemní a vládní tajemství. Ve skutečnosti jsou to americké tajné služby, které se snaží dlouhodobě proniknout do systémů firmy Huawei s cílem špionáže. Jak ukazují dokumenty, tajný program proti Huawei zahájila NSA již v roce 2007. Do roku 2010 se do ústředí společnosti Huawei dostala jednotka agentů, která měla zajistit NSA přístup do firemních sítí Huawei.

Eduard Snowden odhalil tajnou operaci NSA

Eduard Snowden, bývalý pracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) zveřejnil dokumenty, které popisují tajnou operaci NSA “Shotgiant”, jejímž cílem bylo nalézt nějaké vazby mezi Huawei a čínskou armádou. Ale plány akce šly dále: získat možnost využívat technologii společnosti Huawei v případě, když bude společnost prodávat vybavení jiným zemím – včetně spojenců i národů, které se vyhýbají nákupu amerických výrobků. NSA tak měla získat možnost procházet počítači a telefonními sítěmi, sledovat provoz a provádět útočné kybernetické operace.

“Mnoho našich špionážních cílů komunikuje výrobky vyrobenými společností Huawei,” uvádí dokument NSA. “Chceme se ujistit, že víme, jak tyto produkty využívat,” dodal dokument k akci s tím, že cílem je získat přístup k sítím, které jsou předmětem zájmu Američanů po celém světě. Dokumenty byly zveřejněny v The New York Times a Der Spiegel a jsou také součástí knihy Der Spiegel “The NSA Complex”. Dokumenty a rozhovory s úředníky zpravodajských služeb nabízejí nový pohled na eskalaci digitální studené války mezi USA a Pekingem.

Američané tvrdí, že neprovádějí firemní špionáž

Američtí úředníci opakovaně prohlašují, že NSA se vlamuje do zahraničních sítí pouze pro legitimní účely národní bezpečnosti. Tehdejší mluvčí Bílého domu Caitlin M. Haydenová uvedla: “Neposkytujeme služby tajných služeb pro zvýšení konkurenceschopnosti amerických společností. Mnoho jiných zemí nemůže prohlásit totéž.” To ale neznamená, že americká vláda neprovádí vlastní formu firemní špionáže s jiným cílem. Ty, které se týkají Huawei, byly popsány v dokumentu z roku 2010.

“Pokud můžeme zjistit plány a záměry společnosti,” napsal analytik, “doufáme, že nás to povede zpět k plánům a záměrům ČLR”, odkazujíc se na Čínskou lidovou republiku. NSA našla další příležitost: Vzhledem k tomu, že společnost Huawei investovala do nových technologií a položila podmořské kabely, aby propojila své klíčové zákazníky, má NSA zájem o vniknutí do systémů těchto zákazníků Huawei včetně “cílů s vysokou prioritou – Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Keni a Kuby.”

-rh-