Náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

NULANDOVÁ: Cílem USA je „strategická porážka“ Vladimira Putina

“Vladimir Putin musí utrpět strategickou porážku ve válce na Ukrajině. Proto je hlavním cílem Spojených států poskytovat Ukrajině komplexní podporu.” V rozhovoru pro ruský opoziční web Meduza to uvedla náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová (viz ZDE).

Chceme hlavně porazit Putina

„Naším cílem je zajistit, aby tato válka skončila strategickou porážkou Vladimira Putina. Chceme, aby ho toto vojenské dobrodružství vyšlo přehnaně draze,” prozradila Nulandová hlavní cíl americké pomoci Ukrajině. Náměstkyně amerického ministra zahraničí tvrdí, že od doby, kdy Washington začal pozorovat přípravy na tuto válku, navrhoval údajně společně se spojenci v NATO Rusku řešení konfliktu diplomatickou cestou. Moskva ho prý odmítla.

Dodávky zbraní jen na obranu?

“Například Spojené státy nikdy neměly v úmyslu rozmístit na Ukrajině rakety dlouhého doletu, ale byli jsme připraveni diskutovat o tom a mnohem více,” tvrdí Nulandová s odkazem na předválečná jednání ve Švýcarsku mezi Ruskem a USA. Nulandová odmítá, že nové a nové dodávky západních zbraní Ukrajině jen prodlužují válku a i utrpení Ukrajinců. Zdůraznila, že dokud budou Ukrajinci připraveni bojovat, jsou Spojené státy připravené jim pomoci se bránit.

Šedá eminence americké zahraniční politiky

Victoria Nulandová je nechvalně známou “šedou eminencí” americké zahraniční politiky již téměř 30 let. Svou kariéru v americké administrativě začala už za prezidenta Billa Clintona. Od té doby prošla mnoha funkcemi, kde více či méně “tahala za nitky” v zákulisí určování směru americké politiky zejména vůči Rusku a postsovětským zemím. Pokud se týká Ukrajiny, byla například osobně u toho, když Západ zrežíroval krvavý protiruský převrat v roce 2014.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň