Projekt nového vrtulníku Kamov; Foto: Facebook / Scramble Magazine

Projekt nového vrtulníku Kamov; Foto: Facebook / Scramble Magazine

Zahraniční

ZBRANĚ: Nový ruský vojenský vrtulník poletí rychlostí až 700 km/h

Z ruské konstrukční kanceláře Kamov unikly snímky nového vysokorychlostního vrtulníku pro ruské ozbrojené síly. Vrtulník Kamov je vybaven novými motory, integrovanými držáky zbraní, dvoumístným kokpitem, vylepšeným designem koaxiálních rotorů, zatahovacím podvozkem a bojovými křídly.

Progresivní konstrukce

Konstruktér Sergej Michejev, „otec“ dlouhé řady úspěšných sovětských a ruských konstrukcí včetně úderného Ka-50 a jeho dvoumístné průzkumně-bitevní verze Ka-52 (Alligator), která se velmi osvědčila na syrském bojišti, k projektu uvedl, že tento budoucí model Ka-xx by mohl dosáhnout rychlosti až 700 km/hod. Informace zveřejnil holandský letecký magazín Scramble Magazine (viz ZDE).

Foto: Facebook / Scramble Magazine

Koncept má podle všeho představovat nástupce zmíněného „Alligatora“, s nímž nezapře svoji příbuznost – podobu lze vysledovat zejména z řešení přední části s radiolokátorem a dvoumístnou kabinou osádky. Za ní následuje dlouhý trup (celkově přes 14 metrů) s pohonnou soustavou tvořenou dvěma perspektivními pohonnými jednotkami a masivními koaxiálními protiběžnými rotory.

Nápadným znakem nového vrtulníku je rozměrné šípovité křídlo s lomenou náběžnou hranou a kachními plochami, tj. řešení dosud v praxi použité výhradně u letadel s pevným křídlem. Díky značnému vztlaku a použití pravděpodobně kombinovaného pohonného systému má stroj podle uniklých informací dosahovat rychlostí až 700 km/h.

Modernizace ruských vrtulníkových sil

Jak již bylo oznámeno, současné helikoptéry Kamov Ka-52 budou modernizovány. Projektové a konstrukční práce jsou naplánovány na dva roky. Po dokončení nedostane armáda pouze zmodernizovaný stávající vrtulník, ale zcela nový bojový stroj. Jeho parametry převýší domácí i zahraniční konkurenci. Nový Ka-52 bude mít zejména novou kompozitní konstrukci, její arzenál doplní rakety Vichr a komplexy Hermes s ultra-dlouhým dosahem. Optoelektronické systémy se také změní. To umožní pilotům vrtulníků kdykoliv během dne zasáhnout cíle ve vzdálenosti více než 10 km.

Foto: Facebook / Scramble Magazine

Rudolf Hruboň