Pavel Novotný na sjezdu ODS v roce 2020; Foto: Repro YouTube.com

Pavel Novotný na sjezdu ODS v roce 2020; Foto: Repro YouTube.com

Domácí

NOVOTNÝ jde kvůli svým nenávistným výrokům opět k soudu. V ODS končí

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) jde kvůli svým výrokům opět k soudu. Únorový trestní příkaz na stotisícovou pokutu za slova na adresu bývalého policejního prezidenta Stanislava Novotného totiž odmítl. Uvedla to na svém webu Česká televize (viz ZDE).

Podněcování k trestnému činu

Pavel Novotný podal začátkem března odpor, příkaz se proto ruší a v polovině dubna začne hlavní líčení. České televizi to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Jana Humeni. Starosta Řeporyjí je obžalovaný z výtržnictví a podněcování k trestnému činu. Za to mu hrozí až dva roky vězení. O policejním exprezidentovi Pavel Novotný řekl, že mu vadí, jakým způsobem zradil Českou republiku, a že by vlastizrádci měli viset. „Ve věci byl vydán trestní příkaz. A to jako peněžitý trest sto tisíc korun. Rozhodnutí se nicméně ruší, protože si proti němu obžalovaný podal odpor. Soud tedy ve věci nařídil hlavní líčení,“ uvedla Humeni. První jednání v případu se uskuteční 14. dubna.

Soudy dosud Novotného chrání

Pavel Novotný už byl jednou za podobné výroky souzen. Starosta v roce 2019 prohlásil, že by měl viset komunistický poslanec Zdeněk Ondráček za to, že navštívil tzv. Doněckou lidovou republiku. Soudy ale pravomocně rozhodly, že starosta nespáchal trestný čin a skutkem by se měl zabývat správní úřad. Novotný byl zatím odsouzen pouze za výhrůžky vraždou vůči podnikateli Marku Vítovi (viz ZDE).

V ODS končí

Novotný skončí po volbách v ODS. Oznámil to na svém facebookovém účtu. Tvrdí, že se k němu strana prý zachovala uboze. Já jsem se rozhodl hned po volbách odejít. Zachovali se ke mně tak uboze, že už zůstávám jen ze solidarity,” napsal na sociální síť. Novotný se přitom chtěl ještě v loni ucházet o poslanecké křeslo, a to právě za ODS. Vedení strany se ale vzápětí kontroverzního politika rozhodlo nenápadně vyšachovat tím, že potvrdilo podmínku, podle níž za ODS může kandidovat jen člověk s čistým trestním rejstříkem. Ten ale Novotný nemá.

Zpracoval Rudolf Hruboň