Ukrajina stojí před další krizi, varují tamní ekonomové. Země sice v říjnu uzavřela dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), který poskytne Ukrajině další půjčku, přesto přetrvává strach, že se země může dostat do dluhové pasti nebo po volbách ustoupit od reformního kurzu, píše ve svém článku server Novinky.cz (viz ZDE).
Inflace roste, měna oslabuje
Ekonomická situace v zemi se neustále zhoršuje a mezi obyvateli roste sociální napětí. Meziměsíční inflace dosáhla na Ukrajině v září 1,9 procenta, meziroční se udržuje na 8,9 procenta a hřivna od léta oslabuje. „Příští rok má Ukrajina splatit osm miliard dolarů v devizách,“ uvedl analytik Andrij Blinov pro list Ekspres. To však sama nezvládne, dodal ekonom Borys Kuršniruk.
Hrozící krizi zachraňuje MMF
Hrozící krizi má vyřešit říjnová dohoda s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), který půjčí Ukrajině další necelé čtyři miliardy dolarů (92 miliard korun). Ty by měly zajistit zemi, že splatí v příštím roce své závazky, jinak by Ukrajina zbankrotovala. Cena za půjčku je však vysoká – MMF ji schválil až poté, co Ukrajina slíbila, že zvýší ceny plynu pro koncové zákazníky o dalších 23,5 procenta. Přitom jen v loňském roce MMF napumpoval do Ukrajiny skoro 9 miliard dolarů, které však byly převážně rozkradeny oligarchickými klany, které jsou chráněny stávajícím prezidentem Petro Porošenkem.
Obavy z argentinského scénáře
Rostou obavy z dalšího vývoje v zemi. Aktuální dohoda MMF bude platit až poté, co bude na Ukrajině schválen rozpočet. O ten se však budou svádět tuhé boje, protože se 31. března konají prezidentské i parlamentní volby. Oligarchické vlivové skupiny se snaží si ze státního rozpočtu ukrojit co největší část. V mnoha ukrajinských městech se začalo topit se zpožděním několik týdnů, protože kvůli nejasným cenám nebyly uzavřeny dohody o dodávkách tepla. Hřivna za dobu od převratu v roce 2014 značně oslabila. Ekonomové se obávají argentinského scénáře, kde se krize navzdory pomoci MMF neustále vracejí.
Rudolf Hruboň