Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost

NOVINKY.CZ: Islám nepatří na Západ, myslí si drtivá většina Rakušanů

Islám nepatří do Rakouska ani do dalších zemí západního světa, je přesvědčeno 70 procent obyvatel Rakouska. Plných 45 procent se jich domnívá, že by muslimové neměli mít stejná práva jako všichni ostatní v této alpské republice. Uvádí se to v článku na serveru Novinky.cz (viz ZDE).

Výsledky průzkumu veřejného mínění

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění salcburské univerzity. Dotazováno bylo 1200 respondentů, průzkum ukazuje značnou nedůvěřivost k islámu v rakouské společnosti. Téměř 60 procent obyvatel Rakouska se obává, že někteří muslimové jsou teroristé, a 48 procent by požadovalo zavedení zákazu výstavby mešit. Pro větší sledování center islámu je 80 procent dotázaných. Většina Rakušanů si rovněž přeje, aby muslimové byli omezováni ve svých náboženských praktikách, a tvrdí, že se kvůli přítomnosti muslimů někdy cítí ve vlastní zemi jako cizinci.

Konflikt mezi kulturami

U věřících je kritický postoj méně výrazný. Autor studie Wolfgang Aschauer tvrdí, že v Rakousku nejde o konflikt mezi náboženstvími, ale mezi kulturami. Podle odhadů rakouského ministerstva vnitra žije v Rakousku, které má zhruba 8.7 milionu obyvatel, přibližně 700 tisíc muslimů. Převážná většina má turecké kořeny. V zemi je více než 400 muslimských modliteben a mešit a islám je zde oficiálně uznáván jako náboženství od roku 1912. Negativní vztah k muslimům má také česká veřejnost, jak ukázal nedávný průzkum (viz ZDE).

Rudolf Hruboň