61. Mezinárodní veletrh v hlavním městě Sýrie Damašku ukázal, že západní firmy si hledají cesty, jak se dostat na syrský trh navzdory americkým sankcím. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).
Jako by žádné sankce nebyly
Veletrh vypadal, jako by žádné sankce ani nebyly. Nic na tom nezměnilo ani varování americké diplomacie, že vystavovatelé mohou čelit sankcím. K vidění byly nejen nejmodernější televizory LG a Sharp či tiskárny Epson, ale také mnoho automobilů. Kromě íránských kopií Peugeotů a čínských vozů Geely tam měly rozsáhlou expozici korejské značky Kia a Hyundai, které pod širým nebem ukazovaly i různé stavební stroje. O kousek dál měl stánek německý MAN i s oficiálním logem.
Zboží se dováží přes třetí země
Výrobce z unijní země samozřejmě nemusí nic vědět, motor nebo auto prodá v nějaké neutrální zemi a z té se přepraví do Sýrie. Nelze však vyloučit, že si některé firmy takto budují pozice pro dobu, až se situace změní a sankce se zruší, a využívají proto pobočky v méně exponovaných zemích a řetězec dalších firem. Snaha vydělat na budoucí rekonstrukci země je jasně patrná. Pomineme-li Írán a Čínu, měly v Damašku jeden z největších stánků Spojené arabské emiráty (SAE), které ve válce silně podporovaly vzbouřenecké skupiny.
ČR je pozadu
Stánku SAE o rozloze 490 metrů čtverečních dominovala firma Arabtec, jež stavěla i nejvyšší věž světa Burdž Chalífa v Dubaji. Kromě obytných domů ale buduje i ropnou infrastrukturu a staví elektrická zařízení. Omán vystavoval na ploše 225 metrů čtverečních, pro srovnání ČR na ploše pouhých 84 metrů. Náš stát oficiálně poslušně dodržuje americké sankce, které jiné země čím dále tím více obcházejí.
Rudolf Hruboň