Městská část Praha - Letňany; Foto: Jan Sovka / Wikimedia Commons

Městská část Praha - Letňany; Foto: Jan Sovka / Wikimedia Commons

Domácí

ZHODNOCENÍ: Nová vládní čtvrť by udělala z Letňan prémiovou lokalitu, míní odborníci

Nová úřednická čtvrť, která by mohla vzniknout v pražských Letňanech, by z oblasti udělala prémiovou lokalitu typu Karlína nebo Smíchova, které patří mezi nejdražší v metropoli. Uvádí se to v článku na serveru E15.cz (viz ZDE).

Podobné čtvrti už existují i v jiných evropských městech

Odborníci připomínají, že podobné čtvrti už existují i v dalších evropských městech. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce do nového areálu na pozemcích v Letňanech umístit 10.000 úředníků, magistrát tam kromě toho požaduje nemocnici a byty. Vedení Prahy chce výměnou za parcely zaplatit od státu dokončení vnitřního okruhu metropole a získat od něj další nemovitosti.

Piráti požadují namísto 400 milionů až 60 miliard

Většina parcel, kde má čtvrť podle prvotního návrhu magistrátu vzniknout, patří hlavnímu městu. Menší část vlastní fyzické osoby a stát. Cena pozemků města se může podle odborníků pohybovat v rozpětí mezi jednou až třemi miliardami korun. Babiš dříve cenu vyčíslil zhruba na 400 milionů korun. Vedení Prahy chce výměnou za parcely zaplatit od státu dokončení vnitřního okruhu metropole a získat od něj další nemovitosti v celkové hodnotě až 60 miliard korun.

Velké instituce se většinou stěhují na okraje měst

„Velké instituce se obvykle stěhují na okraj měst, kde mají šanci vybudovat vhodnou infrastrukturu za mnohem příznivějších nákladů než v případě dlouhodobého působení v centru. Navíc by třeba i státní a místní správa byla motivována k zajištění ještě lepší dopravní dostupnosti takové lokality,” uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Rudolf Hruboň