Tisková konference po zasedání vlády; Foto: profil Úřady vlády ČR na sociální síti

Tisková konference po zasedání vlády; Foto: profil Úřady vlády ČR na sociální síti

Domácí

NOVÁ VLÁDA NEPŘIDÁ učitelům tolik, kolik jim slíbila ta minulá

Vzdělávání jako priorita vydrželo vládě Petra Fialy (ODS) přesně 51 dní. V koaliční dohodě se vloni 8. listopadu strany zavázaly zvyšovat platy učitelů a do školství výrazně investovat. A 29. prosince nový kabinet rozhodl, že platy pedagogů se letos nezvýší o tři, ale jen o dvě procenta. Upozorňuje na to článek na serveru iRozhlas (viz ZDE).

Priorita s trhlinou

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík to komentoval těmito slovy: „Deklarovaná priorita školství nové vlády dostala velkou trhlinu. Ještě ani nezačali a už zklamali. Učitelé nám volají, že jde o výsměch a podraz.“ Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) rozhodnutí hájil slovy, že pedagogové jsou údajně jedinou profesní skupinou, která nebojuje s koronavirovou epidemií v první linii, ale přidáno dostane.

Učitelé jsou pohoršeni

Stanjurův výrok se ale setkal u učitelů s pohoršením. „Do první linie patříme, i když zdaleka ne tak jako zdravotníci. Ale v podstatě jsme celý podzim dělali práci za hygienu, trasujeme a pořád v tomto ohledu musíme jednat. Tento výrok se úplně nepovedl,“ prohlásila k tomu v pondělí pro deník Právo šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. U ministra školství Petra Gazdíka (STAN) si stěžoval i předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček.

Zpracoval Rudolf Hruboň