Ilustrační foto: Elekes Andor / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Elekes Andor / Wikimedia Commons

Domácí

NOVÁ VLÁDA chce studentům a seniorům citelně snížit slevy na vlak a autobus

Koalice Pirstan navrhne snížení státního příspěvku z 75 na 25 procent pro studenty a seniory. To by znamenalo návrat k původnímu systému, než který prosadila vláda Andreje Babiše (ANO), přiznal garant pro vyjednávání v oblasti financí, dopravy a průmyslu Věslav Michalik (STAN).

Citelné snížení slev

Zmíněné skupiny totiž při nákupu plnohodnotné jízdenky platí pouze čtvrtinu ceny, zbytek doplácí stát. Jenže tento příspěvek je nyní v ohrožení. Už předvolbami avizovaly koalice Spolu a Pirstan jeho snížení, údajně z úsporných důvodů. Jedním z možných řešení je přiznání slev pouze nízkopříjmovým lidem a rodinám. Další variantou je pouze úprava příspěvků u studentů. Ty by měli nárok na příspěvek pouze ve dnech, kdy skutečně jezdí do školy.

Češi se vrátili do vlaků i autobusů

Češi se po opadnutí jarní vlny epidemie koronaviru postupně  vrátili do vlaků a autobusů. Vyplývá to z dat ministerstva dopravy o proplacených kompenzacích dopravcům za slevy na jízdném pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Zatímco za červen a červenec předchozího roku putovalo z ministerské kasy dopravcům částka 621 milionů korun, letos to bylo o téměř 192 milionů korun více. Celkově od zavedení 75procentní slevy stát vyplatil dopravcům 12,84 miliardy korun.

Zpracoval Rudolf Hruboň