Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

NOVÁ KRIZE?: USA hrozí recese kvůli předlužení firem

Akcie amerického potravinářského gigantu Kraft Heinz se v pondělí propadly na 34 dolarů poté, co v pátek ztratily 27 procent. Ukázalo se, že příjmy koncernu budou menší, než se čekalo, a že zadlužení firmy naopak dále vzrostlo.

Kraft Heinz se propadá

Už v listopadu akcie firmy Kraft Heinz ztratily osm procent, když se ukázalo, že příjmy neodpovídají očekávaní. Firmu vyšetřuje i Komise pro cenné papíry a burzy. CNN zmínila, že Kraft Heinz musí splácet dlouhodobý úvěr ve výši 30,9 miliardy dolarů (přes 697 miliard korun), zatímco loni to bylo jen 28,3 miliardy. Zisk firmy přitom letos klesne, což sníží poměr zisku vůči zadlužení. Oznámení této skutečnosti ve čtvrtek vedlo k dalšímu propadu akcií. Společnost se navíc rozhodla osekat dividendu o 36 procent a míní prodat i některé značky, například na kávu zaměřený Maxwell House.

Předluženo je více firem

Televize CNN současně upozornila, že předlužený není jen Kraft Heinz. S podobnými problémy se potýká i General Electric, který už loni oznámil, že sníží čtvrtletní dividendu na 12 centů na akcii, což má představovat úsporu 3,9 miliardy dolarů. Prosincová zpráva Kanceláře ministerstva financí pro finanční výzkum, která byla zřízena po finanční krizi z roku 2008, upozornila, že úvěrové zadlužení firem vůči HDP je nejvyšší od roku 1947, od kdy se sleduje. „Riziko úvěrů amerických nefinančních společností stoupá,“ konstatuje zpráva. Stanice CNN upozornila, že předlužené jsou i další americké firmy, což může vést i k další krizi.

Firmy musí upřednostňovat splátky před investicemi

Banka Merrill Lynch v průzkumu upozornila, že poprvé od krize z třicátých letech 20. století musejí firmy upřednostňovat splátky úvěrů před investováním. Nefinanční firmy hodnocené ratingovou agenturu Moody’s měly loni v červnu dluhové závazky ve výši 5,7 bilionů dolarů (téměř 129 bilionů korun). Přesto jsou obecně akcie firem na nejvyšších úrovních za několik posledních let. To jsou příznaky blížícího se pádu cen akcií, což by mohlo odstartovat další ekonomickou krizi.

Rudolf Hruboň