Ústavní právník Jan Kudrna; Foto: Repro DVTV

Ústavní právník Jan Kudrna; Foto: Repro DVTV

Nezařazené

NOUZOVÝ STAV je ústavní, musíme vnímat okolnosti, říká ústavní právník

Ústavní právník Jan Kudrna na rozdíl od některých svých kolegů nepovažuje vyhlášení nouzového stavu za problematické. V rozhovoru pro deník Právo mj. upozorňuje, že je podle něj nutné přihlédnout k nelehké epidemiologické situaci v zemi (viz ZDE).

Byl podle vás vyhlášen nouzový stav v rozporu s Ústavou?

“Myslím si, že v rozporu s Ústavou není. A to z toho důvodu, že ústavní zákon o bezpečnosti republiky na prvním místě ukládá povinnost státu chránit životy a zdraví obyvatel. Podle mě tady k prodloužení nouzového stavu nebo k vyhlášení nového byla řada věcných důvodů.”

Někteří právníci tvrdí, že vláda obešla Sněmovnu

“Je to hraniční situace. Řekl bych k tomu, že na jedné straně je vláda a hejtmani a na druhé Poslanecká sněmovna. A nyní je podle mě otázkou, kdo celou situaci vyhodnocuje správně. Z obou stran, tedy od vlády a předsedy vlády, stejně jako od opozice, v tom vidím spoustu politických prvků.”

Vy zdůrazňujete kontext, jiní formalitu rozhodnutí

“Při každé aplikaci práva je zvažován kontext, to je naprosto běžné. Proto může soud ve velmi podobných případech rozhodnout relativně rozdílně, protože právě vezme v potaz okolnosti. Zkrátka nedokážu se pohybovat pouze mezi řádky ústavního zákona o bezpečnosti nebo krizového zákona a nehledět na realitu. A rovněž proto, že právo nemá být nějaké izolované diskusní umění, ale má sloužit potřebám společnosti a řešit její problémy.”

Nouzový stav ale máme již 130 dnů

“Ale to přece není relevantní argument. Nouzový stav je nástroj ke zvládání situace a je zřejmé, že opatření každému z nás více či méně zasahují do životů. Ale ta omezení nejsou samoúčelná a vláda je nevyhlásila, aby nás poškozovala na základních právech a svobodách, ale aby ochránila společnost a mj. fungování zdravotního systému. Co nás omezuje, je virus.”

Zpracoval Rudolf Hruboň