Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

NORSKO NADÁLE OMEZUJE vojenskou aktivitu USA na svém území

Norsko podepsalo s USA dohodu regulující vojenskou aktivitu Spojených států na území skandinávské země. Američané podle ní mohou využívat tři norské letecké základny a jednu námořní, ale nebudou moci mít své vlastní. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).

Žádné cizí vojenské základny

Norsko jako zakládající člen Severoatlantické aliance z roku 1949 vždy trvalo na tom, že nepovolí zřizování cizích základen na svém území v mírových dobách ani umisťování jaderných zbraní, i když vojáci západních zemí jsou prý vítáni na cvičeních v Norsku. „Naše spolupráce se spojenci se neustále vyvíjí. Smlouva znovu potvrzuje blízký vztah Norska a USA a potvrzuje klíčovou pozici Norska na severním křídle NATO,“ tvrdí norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová. Na norské politice ohledně umisťování zahraničních sil na norském území nebo skladování a rozmisťování jaderných zbraní se ale podle ní nic nemění.

Horká hranice s Ruskem

Norsko má také na severu krátkou společnou hranici s Ruskem. Vztahy mezi Oslem a Moskvou se po skončení studené války zlepšovaly, ale opět zchladly po ruské anexi Krymu v roce 2014. Napětí mezi oběma zeměmi se projevilo i posilováním vojenské přítomnosti na obou stranách hranice a častějšími vojenskými manévry. Zároveň ale Norsko a Rusko usilují o spolupráci v lokálních otázkách, jako je přeshraniční styk a rybolov.

Zpracoval Rudolf Hruboň