Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Zahraniční

NORSKO: Děti migrantů páchají více trestných činů než rodiče

Ukázala to nedávná studie provedená společností Statistics Norway, kterou si objednala norská Pokroková strana (viz ZDE). Podle strany to napovídá, že k integraci nedochází automaticky a Norsko musí „více vyžadovat“ řešení tohoto problému.

Nefungující integrace

Podle čísel organizace Statistics Norway, muži v Norsku narození do rodin Somálců páchají ve věku 15-35 let 4,6-krát tolik násilných trestných činů. U mužů s iráckými kořeny je to 4-krát tolik. Podobné výsledky jsou vidět u marockých Norů (3,2), tureckých Norů (2,8) a pákistánských Norů (2,4). Existují o mnoho vyšší počty mezi imigranty u jistých druhů trestných činů, jako je zneužívání v blízkých vztazích,“ řekl novinám Aftenposten Sigmund Book Mohn ze společnosti Statistics Norway. Od roku 2015 do roku 2017 bylo celkově 443 lidí obviněno ze „zneužívání v blízkých vztazích“, včetně domácího násilí. Ze 443 případů bylo 185 imigrantů, což je známkou dramaticky vysokých počtů.

Je nutno skončit se zamlčováním

„Musíme zastavit to zamlčování,“ prohlásila představitelka Progresivní strany a bývalá ministryně pro integraci Sylvi Listhaug. Podle jejích slov a slov mluvčího Progresivní strany pro integraci Jona Helgheima to znamená, že „k integraci v průběhu času automaticky nedochází“. „Není to tak, že když je budete polévat penězi a službami, což Norsko dělá dobře, tak to řeší problém. Musíme více vyžadovat a lépe sledovat, zdali mají integrační opatření nějaký vliv,“ prohlásil. Masová migrace do Norska nabyla velkých počtů v předchozích desetiletích. Podíl migrantů v celkové společnosti rapidně vyrostl. V současné době má asi 17 % Norů kořeny v zahraničí.

Rudolf Hruboň