Ruská loď Akademik Čerskij; Foto: Gazprom fleet

Ruská loď Akademik Čerskij; Foto: Gazprom fleet

Ekonomika

NORD STREAM 2: Rusko vyzrálo na americké sankce. Na Balt doplula jejich trubkokladka

V přístavu Kaliningrad zakotvila loď schopná dokončit stavbu plynovodu Nord Stream 2. Ta zůstala stát kvůli sankcím ze strany USA, které se obávají evropské závislosti na ruském plynu. A chtějí do Evropy dostat vlastní plyn. Uvedla to agentura Bloomberg (viz ZDE).

Reakce na americké sankce

Po třech měsících plavby po širém oceánu se do Baltského moře dostala ruská loď Akademik Čerskij. Úkol má jediný. Pokračovat se stavbou plynovodu Nord Stream 2. Loď se vypravila na cestu poté, co se zastavila výstavba nového plynovodu kvůli sankcím ze strany Spojených států. Akademik se plavil k Baltskému moři až z Dálného východu, kde kotvil v přístavu Nachodka. Podle fotek reportérů z Reuters zakotvila v neděli loď v přístavu Kaliningrad, který leží ve stejnojmenné ruské enklávě oddělené od území Ruska územím Litvy a Běloruska.

USA chtějí prosadit svůj plyn

Příjezd Akademika ukazuje zarputilost, s jakou Rusové chtějí Nord Stream 2 navzdory americkým sankcím dokončit. Ty totiž málem téměř dokončený plynovod překazily. A to zbývá pouze krátký úsek v dánských vodách nedaleko ostrova Bornholm. Nord Stream 2 má pomoci Moskvě zvýšit dodávky fosilního paliva do Německa přes Baltské moře a toho se právě Spojené státy obávají. Argumentují údajnou přílišnou závislostí Evropy na ruském plynu. Prezident USA Donald Trump vyzval Evropu, aby ukončila svoji závislost na ruském plynu a místo toho začala kupovat americký plyn unikající při těžbě frakováním. Pokud se plynovod uvede v provoz, může Rusko zásobovat Evropu 55 miliardami kubických metrů za rok přímou linkou ze svých sibiřských planin.

Rudolf Hruboň