Ministryně obrany Jana Černochová (ODS/Spolu); Foto: Repro profil J. Černochové na sociální síti

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS/Spolu); Foto: Repro profil J. Černochové na sociální síti

Domácí

NOC DLOUHÝCH NOŽŮ POKRAČUJE: Černochová odvolala šéfa Vojenských lesů

“Noc dlouhých nožů” v podání nové vládní koalice pokračuje. Poté, co Marian Jurečka (KDU-ČSL) zlikvidoval vedení státního podniku Lesy ČR, provedla to samé ministryně obrany Jana Černochová (ODS), když odvolala ředitele Vojenských lesů a statků (VLS) Petra Krále.

Bez konkrétních důvodů

Důvodem má být blíže nevysvětlené údajné manažerské pochybení. “Ministryně obrany Jana Černochová po seznámení se stavem státního podniku Vojenské lesy a statky odvolala z funkce dosavadního ředitele tohoto podniku ing. Petra Krále z důvodu manažerského pochybení,” uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Odvolaný ředitel Petr Král do vedení VLS přišel v roce 2018 z pozice ředitele divize VLS Horní Planá, do funkce ho jmenoval bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ve Vojenských lesích a statcích působí od roku 2006, divizi v Horní Plané vedl od roku 2015.

Postup ve shodě s Jurečkou?

Tento krok Černochové je ve shodě s jejím vládním kolegou Marianem Jurečkou, který jako pověřený ministr zemědělství odvolal před týdnem generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Josefa Vojáčka, který vedl před tím Vojenské lesy a statky od roku 2014. Od 90. let působil v Lesích ČR. Z pozice ředitele Lesů ČR ho odvolal Jurečka pod stejnou záminkou údajných manažerských pochybení a neefektivní reorganizaci firmy. Černochová se s Jurečkou tento týden rozhodli odložit směnu majetku mezi Lesy ČR a VLS, kterou schválila bývalá vláda a která měla platit od ledna.

Zpracoval Rudolf Hruboň