Policejní prezident Jan Švejdar; Foto: Profil J. Švejdara na sociální síti

Policejní prezident Jan Švejdar; Foto: Profil J. Švejdara na sociální síti

Domácí

NOC DLOUHÝCH NOŽŮ: Nová vláda se začíná zbavovat nepohodlných

Policejní prezident Jan Švejdar skončí k 31. březnu příštího roku u policie. Bylo mu to “doporučeno” novým ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) ještě před jeho jmenováním do funkce. Dalším mužem “na odstřel” má být nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Kdo se nepodvolí, musí odejít

Den před jmenováním nové vlády Petra Fialy (ODS) došlo k otřesu na jednom z nejdůležitějších míst. Policejní prezident Jan Švejdar ohlásil, že na konci března skončí v čele policie a odejde do civilu. Tři zdroje z blízkosti vedení hnutí STAN a policie se shodují, že Švejdar by u nového šéfa rezortu Víta Rakušana nenašel politickou podporu. Nový ministr se chce co nejvíce odstřihnout od lidí, kteří působili ve vedení důležitých institucí v garnituře expremiéra Andreje Babiše (ANO).

Rakušan mlží

Vít Rakušan odmítá, že by na Švejdarův odchod tlačil. Rozhodnutí o jeho budoucnosti v čele policie prý čekal až po Novém roce a prohlášení policejního šéfa ho údajně překvapilo. Je pravda, že jsme měli témata, kde jsme se evidentně neshodli nebo neshodli jsme se úplně. Ale rozhodně odmítám, že bych jako člověk, který ještě nebyl ministrem, na pana Švejdara vyvíjel nějaký tlak,“ řekl v pátek Rakušan. Mezi policisty napříč republikou vyvolaly okolnosti Švejdarova předčasného odchodu nesouhlas i znechucení.

Další muž na “odstřel”

Dalším z nepohodlných, kteří leží v žaludku nové vládní koalici, je nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, kterého do funkce jmenovala také minulá vláda Andreje Babiše. Nejvíce na jeho odvolání bude asi tlačit TOP09, která ústy své předsedkyně Markéty Pekarové Adamové prohlásila již při jeho jmenování v červenci tohoto roku, že nová vláda jej ihned odvolá. Stříž se sice snaží zachránit tím, že nedávno napadl u soudu rozhodnutí ministerstva financí o odpuštění vrácení dotace hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, je ale otázka, zda ho to zachrání.

Zpracoval Rudolf Hruboň