Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU); Foto: kdu.cz

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU); Foto: kdu.cz

Domácí

NOC DLOUHÝCH NOŽŮ: Jurečka zlikvidoval vedení Lesů ČR

Tažení nové vlády proti nepohodlným lidem spojeným s minulou vládou pokračuje. V rámci toho odvolal vicepremiér a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Josefa Vojáčka.

Rezignovalo celé vedení

Jurečka odvolal Vojáčka pod záminkou údajných manažerských pochybení a neefektivní reorganizací firmy. Vojáček však své kroky hájí. Po jeho odvolání rezignovali i čtyři zbývající vrcholní manažeři státních LČR, kteří skončí k 3. lednu. Lesy při reorganizaci mimo jiné nahradily svých jedenáct krajských ředitelství sedmi oblastními ředitelstvími. Změna organizační struktury s vytvořením oblastních ředitelství podle Jurečky prý vedla ke zhoršené spolupráci a komunikaci s místními samosprávami, zejména na úrovni lesních správ.

Odvolaný ředitel se hájí

Vojáček je však přesvědčen, že restrukturalizace byla správná. Přinesla podle něj zjednodušení administrativy, snížení počtu administrativních zaměstnanců a pokles režijních nákladů. „Rozhodnutí pana ministra respektuji a nepřísluší mi ho komentovat. Nicméně celou svou profesní kariéru stavím na tom, že za mě hovoří výsledky mé práce a čísla jsou jasná,“ uvedl. Podle Vojáčka podnik výrazně zlepšil své hospodářské výsledky. „Dnes máme na účtech deset miliard korun a čtyři miliardy zisku, považuji to za úspěch,“ podotkl.

Odborníci pochybení nevidí

Podle předsedy think-tanku Czech Forest Jana Příhody ale současné vedení nedoprovází žádný korupční skandál ani zásadní odborná pochybení. „Z analýz satelitních snímků lze konstatovat, že LČR se daří bojovat s kůrovcovou kalamitou, což dokládají i data o poklesu kůrovcových těžeb a nezpracovaných napadených stromů ke konci roku,“ sdělil. Pokud odejde kompletní vedení, což podle něj naznačují pracovníci podniku, může dojít k destabilizaci fungování státní firmy. Státní podnik obhospodařuje více než 1,2 milionu hektarů lesů.

Zpracoval Rudolf Hruboň