Nizozemský premiér Mark Rutte; Foto: Rijksvoorlichtingsdienst / Wikimedia Commons

Nizozemský premiér Mark Rutte; Foto: Rijksvoorlichtingsdienst / Wikimedia Commons

Zahraniční

Nizozemský premiér VYHROŽUJE Východní Evropě hraničními kontrolami

Minulý týden v rozhovoru v nizozemské televizi NOS (viz ZDE) prohlásil premiér Mark Rutte, že pokud země Východní Evropy nebudou ochotny přijmout žadatele o azyl, Západní Evropa může začít uvažovat o zavedení hraničních kontrol pro obyvatele z Východu.

Rutte, který kandiduje na šéfa EU, kritizuje státy V4

„Není možné, aby jen několik zemí přijímalo větší počet uprchlíků,“ stěžoval si před televizními kamerami Mark Rutte. Upozornil na skutečnost, že země, které podepsaly Schengenskou dohodu, by si měly uvědomit také své povinnosti, nikoli využívat pouze výhod. „S podepsáním smlouvy vzaly na sebe rovněž díl odpovědnosti,“ tvrdil nizozemský premiér. Podíváme-li se na jeho dřívější postoje, čteme v nich další kritická prohlášení na adresu Východní Evropy. Navíc nizozemský premiér chce kandidovat na post předsedy Evropské komise. Podle Rutteho již po několik let v EU existuje bezvýchodná situace s přerozdělováním uprchlíků. Řada unijních zemí se domnívá, že kompletně celá EU by měla nést společnou odpovědnost za žadatele o azyl. Země V4 se však k tomuto problému stavěly a staví odmítavě.

Donutit východoevropské země k “poslušnosti”

Nizozemský premiér je přesvědčen, že ví, jak donutit východoevropské země k poslušnosti: „Musíte dát Východoevropanům pocítit, že není samo sebou z EU jen brát. Musí také projevit svoji solidaritu.“ Plán, jak trestat Východoevropany, Mark Rutte projednal již s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a chystá jej přednést také kancléřce Angele Merkelové. Mark Rutte si vzal za příklad Maďarsko, které odmítá pomáhat žadatelům o azyl, a to dokonce i v případě, že azylant prohlásí, že nehodlá v Maďarsku setrvat. V této zemi existuje zákon, který dokonce trestá osobu, která by jakýmkoli způsobem pomohla migrantům nebo je podpořila. Výsledkem je, že se migranti ocitnou v hraničním pásmu v zemi nikoho, kam nemají přístup ani humanitární organizace.

Rudolf Hruboň