Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

NIKARAGUA: Spojené státy vyhrožují agresí další zemi ve Střední Americe

Nejvyšší poradce zahraniční politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton by k smrti rád obnovil desítky let trvají konflikt s nikaragujským prezidentem Danielem Ortegou a naznačil, že může v zemi dojít ke změně režimu podporované Washingtonem.

Po Venezuele je na řadě Nikaragua

„Ortegův režim odsoudil tři farmářské vůdce na 550 let vězení za jejich roli při protestu v roce 2018, kdy Ortegovy policejní síly údajně zabily 300 aktivistů. Jak v pondělí řekl prezident Trump, Ortegovy dny jsou sečteny a nikaragujský lid bude brzy svobodný,“ uvedl poradce pro národní bezpečnost John Bolton na svém Twitterovém profilu:

Vůdci protestů proti Ortegovi byli tento týden uvězněni kvůli tomu, že byli zapleteni do úmrtí čtyř policistů a učitele během červencové přestřelky.

Osvědčený scénář – podpora demonstrantů ze strany USA

Středoamerický národ se od dubna loňského roku zmítá v nepokojích, přičemž demonstranti požadují rezignaci vůdce Sandinovské fronty národního osvobození Daniela Ortegy, který je prezidentem od roku 2007 a přesvědčivě vyhrál další pětileté období v roce 2016. Spojené státy opakovaně podpořily povstání proti levicové vládě a loni v listopadu Bolton zveřejnil klíčový projev, v němž vyzval k „rozpadu“ toho, co nazval „Trojka tyranie“ – Venezuely, Nikaraguy a Kuby s tím, že tyto státy představují údajně „špinavou kolébku komunismu na západní polokouli“.

Trump v pondělí kritizoval stejné tři země a uvedl, že jejich „velký potenciál“ by byl uvolněn zhroucením socialismu. Aby se tento proces urychlil, stejně jako v případě Venezuely americký Kongres v loňském roce zavedl finanční sankce, které ztěžují Nikaragui získání mezinárodních půjček, stejně jako uvalil sankce na přední představitele nikaragujské vlády.

USA bojují proti Nikaragui již několik desítek let

Historie Boltona a Ortegy se datuje do osmdesátých let. Stejně jako nyní byl Ortega vůdcem Nikaraguy, nejprve jako vůdčí síla revoluce v roce 1979 a poté byl v roce 1985 zvolen prezidentem. V době občanské války, která trvala téměř celé desetiletí, administrativa Ronalda Regana vynaložila značné finanční prostředky na podporu pravicových rebelů Contras. CIA je financovala z ilegálního prodeje zbraní tehdy spřátelenému Íránu ve válce s Irákem. Ohledně toho vypukla aféra Írán-Contras (viz ZDE). Bolton, tehdejší odborník na práva, zastával řadu vedoucích pozic v Reganově Bílém domě a byl více než svědkem temných plánů CIA, aby obešly zákaz demokraticky řízeného Kongresu podporovat opoziční militanty.

Rudolf Hruboň