Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

SENÁTOŘI nechtějí povolit kácení stromů v blízkosti kolejí

Federace strojvůdců upozorňuje na nebezpečné stromy u železničních tratí. Podle jejích statistik jich loni na koleje spadlo celkem 612. Pravidla pro zeleň u trati zpřísňuje novela zákona o drahách – tu ale senátoři vrátili sněmovně. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

Novela prý podle senátorů není nutná

Senátoři z novely vyškrtli větu o tom, že jsou nebezpečné všechny stromy, které můžou kvůli své výšce dopadnout na trať, protože podle senátora Zdeňka Nytry (ODS) prý není nutná. „Domníváme se, že stačí pouze první věta novely, že ty nebezpečné stromy, nahnuté, podmáčené má právo odstranit. Ale zdravý strom tam prostě zůstane. V tom znění, které přišlo z poslanecké sněmovny, je každý strom jenom svoji výškou nebezpečný, což se nám zdá zase přehnané,“ řekl k novele Nytra s obavou, že by kolem železnice vznikly pásy zcela bez stromů.

Strojvůdci se obávají ohrožení bezpečnosti

Prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic prosazuje, aby kolem trati rostly kusy jen tak vysoké, které by v případě pádu nezablokovaly koleje. „Já se ztotožňuji s tím, že je třeba chránit přírodu, ale tady si myslím, že lidské životy nás strojvedoucích ale i cestujících by měly být prioritní. Když tam bude strom, který je vysoký třicet metrů a bude čtyřicet metrů od kolejí, tak ať tam klidně stojí,“ myslí si Vondrovic. Podle Federace strojvůdců právě zdravé stromy tvoří 90 procent těch, které na železnici spadnou.

Rudolf Hruboň