Řecká vláda ve snaze zastavit migrační toky na ostrov Lesbos vyhlašuje válku neziskovým organizacím, které obviňuje z vyvolávání nepokojů mezi místními obyvateli a migranty. Starousedlíci na Lesbu začali s nočními hlídkami. Uvádí se to v článku na serveru Deutsche Welle (viz ZDE).
Noční hlídky proti migrantům
Čelní představitelé ze zasažených oblastí tvrdí, že sedí na sudu se střelným prachem. Tisíc obyvatel zemědělské vesnice Moria vytvořilo bezprecedentní hlídkové stanoviště, kde starousedlíci po nedávné vzpouře tisíců žadatelů o azyl ze sousedního tábora zahájili noční hlídky. Migranti protestovali proti nuceným deportacím, údajně nevyhovujícím životním podmínkám a průtahům v azylovém řízení. Bezpečnostní složky tehdy musely proti migrantům zasáhnout i slzným plynem. Stovky převážně mladých Afghánců se během konfliktu odpojily od davu a vtrhly do vesnice Moria, kde obsadily opuštěné domy, čímž vyvolaly neklid mezi místními obyvateli. „Byli jsme jen krůček od úplného povstání,“ uvádí starosta Ioannis Mastroyiannis. „A stále jsme.“ Po vzpouře v detenčním táboře řecká vláda posílila bezpečnostní opatření v okolí Morie a přilehlého tábora. Slíbila také, že přepracuje systém táborů v zemi a uzavře notoricky známý uprchlický tábor, místo něhož zřídí menší uzavřená místa. Vláda rovněž přislíbila přemístit dvacet tisíc žadatelů o azyl z Lesbu a dvou dalších ostrovů v Egejském moři na řeckou pevninu.
Síť pochybných neziskovek spolupracujících s lékaři a právníky
Čtyři roky poté, co EU v roce 2016 uzavřela v rámci omezení migrace dohodu s Tureckem, zůstává ostrov Lesbos epicentrem evropské migrační krize. V roce 2019 na něj podle dat OSN doplulo přes 59 tisíc nelegálních migrantů. Atény nyní osočují neziskové organizace a obviňují některé z nich z pomoci pašerákům a z podněcování migrantů k revoltám. „Existuje síť pochybných neziskových organizací působících společně se sítí lékařů, právníků a dalších lidí, kteří si z utrpení těchto lidí dělají mincovnu,“ uvedl náměstek řeckého ministra pro migraci George Koumoutsakos. „Jsou to pijavice a tyto praktiky musí skončit. Tohle všechno přispívá k nelegální migraci,“ dodal. Podle před několika dny schválené legislativy budou nyní stovky neziskových organizací v Řecku podléhat přísné státní kontrole, bude po nich vyžadováno objasnění jejich misí, personálu a zdrojů financování. Mise související s migrací v Řecku uskutečňuje údajně přes čtyři sta organizací, přičemž oficiální povolení má méně než devadesát z nich a nejméně 35 “humanitárních pracovníků” je Řeky evidováno kvůli podezření ze spolupráce s tureckými pašeráky.
Rudolf Hruboň