Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

Nezaměstnanost v USA kvůli koronaviru může přesáhnout i 32 procent

Počty lidí, kteří se přihlásili v USA o podporu v nezaměstnanosti rostou raketovým tempem. Za tři týdny zažádalo v Americe o dávky v nezaměstnanosti celkem 16,8 milionu lidí. FED počítá s tím, že by se mohla vyšplhat až na děsivých více než 32 procent. Uvádí se to v článku na serveru Business Insider (viz ZDE).

Již nyní bylo propuštěno 10% pracovníků

V týdnu končícím 4. dubna požádalo 6,6 milionů Američanů o podporu v nezaměstnanosti. Za tři týdny požádalo o podporu celkem 16,8 milionu lidí. Podle Institutu pro hospodářskou politiku bylo již propuštěno více než 10 % amerických pracovníků. Podle Federálního rezervního systému (FED) může nezaměstnanost ale přesáhnout až 32 %, což by bylo horší číslo než při krizi ve 30. letech, kdy nezaměstnanost v USA dosáhla necelých 25 %.

Oživení ekonomiky rychle nebude

Ekonomové se také obávají, že oživení ekonomiky ve Spojených státech nebude tak rychlé, jak se snaží Američany přesvědčit prezident Donald Trump. FED a vláda provádí rozsáhlé kroky, aby byla dostupná podpora pro nezaměstnané. Ve čtvrtek FED oznámil další podporu ve výši 2,3 bilionu dolarů pro podniky, stát a lokální vlády. Kongres také pracuje na další úlevě poté, co prezident Donald Trump na konci března schválil rekordní stimulační opatření ve výši 2 bilionů dolarů.

Rudolf Hruboň