Ilustrační foto: 	Vjačeslav Argenberg / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Vjačeslav Argenberg / Wikimedia Commons

Zahraniční

NEWSWEEK: USA očekávají pád Kyjeva do několika dnů

Tři američtí úředníci a bývalý vysoce postavený člen tajné služby očekávají, že Kyjev padne do rukou ruských vojsk v řádu dní od jejich vpádu na Ukrajinu. Informuje o tom americký časopis Newsweek s odkazem na vlastní zdroje (viz ZDE).

Pád Kyjeva do 4 dnů

Trojice amerických insiderů, kteří promluvili pod podmínkou anonymity, řekla Newsweeku, že hlavní město Ukrajiny nejspíš obsadí ruská vojska do 96 hodin od zahájení agrese. Za další zhruba týden se očekává i celkový kolaps ukrajinské armády a konec organizovaného odporu. Čtvrteční útoky na ukrajinské vládní a vojenské instituce a strategická místa mohou být podle nich jen počáteční fází následující komplexnější pozemní operace. Podobný názor má i další anonymní zdroj se zkušenostmi z vysoké pozice v amerických tajných službách. „Myslím, že Kyjev padne za pár dní. Armáda vydrží možná o něco málo déle,“ řekl zdroj s dodatkem, že „to ale nebude trvat dlouho“.

Ukrajina čeká na konec

Co se bude dít poté, podle něj záleží do velké míry „na ochotě amerického prezidenta Joea Bidena riskovat další provokaci Moskvy podporou partizánských akcí“, napsal americký týdeník. „Jestli dojde k silnému povstání, nebo ne, záleží do velké míry na Bidenovi,“ řekl zdroj. Článek cituje i zdroj blízký ukrajinskému prezidentovi. Ten se pod podmínkou anonymity svěřil, že i on očekává obklíčení Kyjeva do několika dní. Nevěří ale tomu, že padne i vláda Volodymyra Zelenského. Na otázku, zda věří, že ukrajinská vojska dokážou prorazit případné ruské obklíčení, zdroj řekl, že na takové odhady je příliš brzy, ale okolí prezidenta mu tvrdí, že se prý „Ukrajina drží lépe, než se čekalo“.

Zpracoval Rudolf Hruboň