Kazetová munice rakety Točka-U; Foto: Státní pohotovostní služba Ukrajiny / Wikimedia Commons

Kazetová munice rakety Točka-U; Foto: Státní pohotovostní služba Ukrajiny / Wikimedia Commons

Zahraniční

NEW YORK TIMES: Ukrajina použila zakázanou kazetovou munici

Ukrajinské ozbrojené síly použily zakázanou kazetovou munici ve vesnici Gusarovka v Charkovské oblasti, kterou až do konce března ovládaly ruské síly. Potvrdili to američtí novináři z listu The New York Times (viz ZDE).

Ověřené použití kazetové munice

Ostřelování farmy v Gusarovce se zdá být prvním ověřeným případem použití kazetové munice ukrajinskými silami od začátku ruské vojenské operace na Ukrajině. Podle amerického listu se incident stal 6. nebo 7. března. “Při tomto útoku na Gusarovku, vesnici obklopenou pšeničnými poli a plynovody, nikdo nezemřel. I když nejméně dva lidé byli zabiti, když ukrajinské jednotky většinu měsíce ostřelovaly Gusarovku a zaměřovaly se na ruské jednotky,” píše se v článku. Podle New York Times zůstalo ve vesnici poblíž města Izyum asi 400 z více než tisíce lidí, kteří tam žili před vypuknutím nepřátelských akcí.

Ukrajinci používají zakázané zbraně

Úřady Doněcké Lidové Republiky (DLR) dříve informovaly, že ukrajinské jednotky 14. března zaútočily na Doněck raketou Točka-U s kazetovou hlavicí a zabily více než 20 lidí. A 8. dubna Velitelství územní obrany republiky uvedlo, že ukrajinská armáda vystřelila na Kramatorsk stejnou střelou, kdy trosky dopadly poblíž železniční stanice. Podle šéfa DLR Denise Pušilina bylo zabito 50 lidí a 87 bylo zraněno. Ruské ministerstvo obrany poté oznámilo, že taktické rakety Točka-U, jejichž úlomky byly nalezeny poblíž nádraží Kramatorsk a zveřejněny očitými svědky, používá pouze ukrajinská armáda.

Zpracoval Rudolf Hruboň