Malá tajná americká vojenská jednotka pod názvem Talon Anvil působící v Sýrii v letech 2014-2019 se vymkla kontrole a zabíjela beztrestně nevinné civilisty pod záminkou boje proti Islámskému státu. Odhalil to list The New York Times (viz ZDE).
Fanatici v uniformách
Talon Anvil v letech 2014 až 2019 pracovala nepřetržitě ve třech směnách a určovala cíle, na které mělo zasáhnout letectvo Spojených států: konvoje, bomby v autech, velitelská centra a čety nepřátel. Ale lidé, kteří spolupracovali s údernou buňkou, říkají, že ve spěchu ničit nepřátele obcházela pravidla uložená na ochranu civilistů zabíjením lidí, kteří v konfliktu nehráli žádnou roli: farmáři, kteří se snažili sklízet, děti na ulici, rodiny prchající před bojem a vesničané ukrývající se v budovách. Občas méně než 20 lidí operovalo z anonymních místností přeplněných plochými obrazovkami a měli hrát zodpovědnou roli při navádění 112 000 bomb a raket vypuštěných proti Islámskému státu.
Vymkli se kontrole
Jenže při úderech neumírali jen bojovníci Islámského státu. Každým rokem narůstal počet civilních obětí, přičemž při identifikaci cílů se ve velkém porušovaly armádní předpisy, jak upozornil The New York Times. Situace podle něj dospěla do stavu, že američtí piloti postupně začali odmítat plnit rozkazy, které od jednotky dostávali. Celkem čtyři příslušníci amerických sil pak listu anonymně popsali, jak byly porušovány armádní předpisy o ochraně civilistů. Cíle se často vybíraly bez dostatečných důkazů, případně byl nařízen útok s tím, že jde o sebeobranu, ačkoliv k tomu nebyl důvod. Utajená jednotka, která oficiálně nikdy neexistovala, dostala pravomoc si útoky schvalovat.
Ničili důkazy
Každý rok fungování utajené jednotky v Sýrii přitom přibývalo civilních obětí, až jich bylo desetkrát více než ve válce v Afghánistánu. Postupem času tak začala narůstat neochota amerických pilotů na základě rozkazů útočit v hustě osídlených oblastech, výhrady dávaly interně najevo i jejich nadřízení z řad letectva, popsal list s tím, že obavy poté netajili i někteří členové Talon Anvil. Armádní protokoly se i pak podle zdrojů deníku dál nedodržovaly – těsně před úderem byly například kamery dronu zaměřeny jinam, aby o následcích útoku nevznikl záznam. Pentagon nicméně dotazy amerických médií ohledně jednotky Talon Anvil odmítl komentovat.
Zpracoval Rudolf Hruboň