Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zahraniční

NEW YORK TIMES: Američané vycvičili vrahy Chášukdžího

Ministerstvo zahraničí USA v období vlády prezidenta Baracka Obamy schválilo ve Spojených státech polovojenský výcvik saudských agentů, kteří se podíleli na vraždě novináře Džamala Chášukdžího, informoval americký deník The New York Times s odvoláním na dokumenty a osoby obeznámené s touto záležitostí (viz ZDE).

Vrazi vycvičení v USA

Ve zprávě zveřejněné v úterý se uvádí, že ministerstvo zahraničí pod Obamovou administrativou v roce 2014 poprvé udělilo licenci Saúdské královské gardě na absolvování polovojenského výcviku od arkansaské bezpečnostní společnosti Tier 1 Group, kterou vlastní Cerberus Capital Management.
Výcvik trval minimálně do prvního roku funkčního období bývalého prezidenta Donalda Trumpa, píše se ve zprávě. Čtyři saúdští operativci, kteří jsou odpovědní za vraždu novináře Džamala Chášukdžího, tak v roce 2017 absolvovali výcvik, uvádí list a dodává, že se dva ze členů rovněž zúčastnili výcviku, jenž probíhal od října 2014 do ledna 2015.

Za vraždou stál korunní princ

Americká kancelář ředitele národní zpravodajské služby v únoru zveřejnila odtajněnou zprávu, která hodnotí, že saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil v říjnu 2018 operaci zabití Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu. Turecké úřady uvedly, že tělo novináře tehdy bylo rozseknuto pomocí kostní pily. Saudská Arábie zpočátku popírala, že měla jakékoli znalosti o pobytu Chášukdžího, ale nakonec připustila, že na konzulátu byl opravdu zabit. Pokud jde o aktuální zprávu, Saúdové uvedli, že prý obsahuje “nepřesné informace.”

Vražda opozičního novináře

Chášukdží byl zabit v říjnu 2018 v Istanbulu na saúdskoarabském konzulátu. Saúdské úřady zpočátku popíraly jeho zmizení v diplomatickém úřadě, ale nějakou dobu po objevení obrazových a zvukových záznamů byly nuceny přiznat, že Chášukdží byl zabit údajně „v důsledku hádky s konzulárními úředníky“. Turecká policie nedokázala nalézt jeho tělo. Arabská média předložila verze, že příkaz k vraždě Chášukdžího, který kritizoval kroky saúdské vlády, mohl být vydán uchazečem o trůn v království – korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Ministerstvo zahraničních věcí království však prohlásilo, že korunní princ prý nemá s tímto zločinem nic společného.

Zpracoval Rudolf Hruboň